Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Podobieństwa i różnice w świętowaniu Bożego Narodzenia

Podobieństwa i różnice w świętowaniu Bożego Narodzenia

Papież Grzegorz XIII, który dał światy nowy kalendarzBoże Narodzenie… Już za kilka godzin będziemy obchodzili to wielkie święto, ale nie wszyscy, ponieważ większość ludzi na Ukrainie to chrześcijanie wyznania prawosławnego (obrządku wshodniego), którzy obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia.

Ale dlaczego właśnie tak jest? Spróbujmy to wyjaśnić…

W 1582 roku odbyła się korekta kalendarza. Naukowcy przekonali Kościół katolicki, iż kalendarz, według którego wówczas żyli, jest opóźniony o 10 dni. Cały świat dzięki papieżowi Grzegorzowi XIII otrzymał nowy Gregoriański kalendarz. Aczkolwiek większość Ukraińców, chrześcijan obrządku wschodniego, nadal posługuje się kalendarzem juliańskim, obchodząc święta religijne dwa tygodnie później.
Data Bożego Narodzenia jest taka sama, czyli 25 grudnia, niektóre państwa prawosławnego wyznania, np. Bułgaria oraz Grecja posługują się gregoriańskim kalendarzem, ale od tego oni nie zrobili się katolikami, więc czy jest coś złego w tym, żeby świętować wszystkie chrześcijańskie święta jednocześnie?

Wielkich różnic pomiędzy katolickim czy prawosławnym Bożym Narodzeniem nie ma, zarówno u katolików i u prawosławnych uroczystość Bożego Narodzenia poprzedza okres przygotowania do świąt, który u katolików nazywa się Adwentem a u prawosławnych obowiązuje bardziej rygorystyczny post, który trwa prawie przez podobny okres czasu. Katolicy czuwają przez 29 dni a prawosławni – 41. Podczas postu ogranicza się spożywanie pokarmów mięsnych, jajek oraz nabiału.

U katolików Adwent często kojarzony jest z ze zwyczajowym nabożeństwem, odprawianym w tym czasie każdego dnia są – tak zwanymi Roratami. Nabożeństwa te sprawowane są we wczesnych godzinach porannych na cześć Maryi Panny.

Uczestnicy Rorat przynoszą ze sobą zdobione lampiony lub świece, będące symbolem nadziei. Kościół zaleca również wiernym uczestnictwo w rekolekcjach adwentowych i korzystanie z sakramentu pokuty.

Jeżeli chodzi o potrawy, to tutaj też jest ciężko dostrzec różnicę, gdyż i u katolików i u prawosławnych tradycyjnie na stołach powinno znaleźć się 12 dań. A najgłówniejszą potrawą na wschodzie jest kutia: kasza jęczmienna z przetartego maku, pszenicy i miodu. Obecność tego dania na stole w Wigilię symbolizuje jedność z duszami zmarłych. Także gotowany jest barszcz z uszkami, pierogi z grzybami, kompot z suszonych owoców, zapiekana ryba, bigos oraz ziemniaki.

Święto Bożego Narodzenia jest bardzo ważnym a nawet najważniejszym po Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan świętem.

Serdeczne życzenia wszystkim rodzinom i ich bliskim, świętującym Boże Narodzenie. Niech w Wigilię zapanuje miła i ciepła atmosfera!

Maria Kucza, 23.12.16 r.