Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Początek Triduum Paschalnego w nowym kościele w Winnicy

Początek Triduum Paschalnego w nowym kościele w Winnicy

13 kwietnia w Winnicy miało miejsce historyczne wydarzenie. Obchody Triduum Paschalnego zbiegły się w czasie z odprawieniem pierwszej Mszy w górnym kościele na Wiszence (parafia Ducha Świętego).

Do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w swojej historii: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie. Chrześcijańskie Święta Wielkanocne nawiązują do Paschy – największej uroczystości religii żydowskiej, obchodzonej na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. Słowo Pascha w tłumaczeniu na język polski oznacza przejście – w tradycji katolickiej odnosi się do przejścia Chrystusa ze śmierci do życia, które dokonało się w momencie powstania z martwych w Wielką Noc.

W kościołach parafialnych w Wielki Czwartek odbywa się uroczysta Msza św. sprawowana wieczorem – Msza Wieczerzy Pańskiej, która formalnie rozpoczyna Triduum Paschalne. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną.  Ich dźwięk powróci dopiero w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej.

W Winnicy w Wielki Czwartek odbył się obrzęd „Mandatum” – obmycie nóg dwunastu mężczyznom, na pamiątkę wydarzeń z Wieczernika. Nogi parafianom obmył osobiście proboszcz Sergiusz Tobert.

Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament przeniesiono do kaplicy adoracji. Po zakończeniu liturgii z ołtarza zdjęto świece, mszał, krzyż, obrusy.

Parafianie na Wiszence do dnia dzisiejszego korzystali z dolnego kościoła, który może pomieścić ograniczoną ilość osób. Górny kościół stanie się największą w Winnicy świątynią rzymskokatolicką, nie licząc zabranych przez rosyjskie władze w XIX w. kościołów Dominikanów i pojezuickiego. Na razie brakuje sufitu i kafli a wizerunek Jezusa na ścianie pojawił się tuż przed czwartkową Mszą świętą. Sądząc z tempa, w którym trwa ukończenie prac przy kościele w zachodniej części Winnicy, mogą one być ukończone przed końcem roku.

Słowo Polskie, 14.04.17 r.