Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Po 100 latach Helena Potocka wróciła do Szepetówki

Po 100 latach Helena Potocka wróciła do Szepetówki

20 grudnia w Szepetówce odbyła się prezentacja projektu artystycznego „Wokół jednego obrazu. Obraz Heleny Potockiej z Radziwiłłów”.

Obwodowe Muzeum w Szepetówce stało się przedmiotem badań na dużą skalę doktora nauk historycznych Oksany Łobko, kuratora tej inicjatywy, która przez prawie 15 lat pracowała jako historyk, żeby rozwiązać tajemnicę obrazu, jaki przez długi czas był identyfikowany jako „Nieznana dama, pendzla niewiadomego malarza”.

Późnej stało się wiadomo, że to dzieło artysty Mojżesza Lejbowskiego, znanego polsko-litewskiego malarza żydowskiego pochodzenia. Ukraińcy jego prawie nie znali bo prac tego artysty nie było w muzeach Ukrainy. Do określonego czasu podobiznę „Heleny Potockiej z Radziwiłłów” przechowywano w zbiorach Obwodowego Muzeum w Szepetówce, a w 1935 roku w związku z zamknięciem szepetowskiej placówki obraz, razem z artystycznym i archeologicznym zbiorami, przekazano na stałe do Winnickiego Muzeum Krajoznawczego, gdzie on na długo wylądował w schowku.

Dzięki przeprowadzonym przez ekipę Pani Łobko badaniom stało się wiadomo, że Helena mieszkała w Szepetówce, a drugi jej syn urodził się właśnie w tym miasteczku.

Liczne materiały dla wystawy zbierano w 25 placówkach archiwalnych oraz kolekcjach prywatnych. Podczas imprezy z udziałem Oksany Łobko zostały przedstawione fotografie, ilustracje i dokumenty z prywatnego rodzinnego archiwum Potockich, Głównego Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, Państwowego Archiwum w Lublinie, Muzeum w Łancucie, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Obwodowego Muzeum w Rzeszowie, Regionalnego Muzeum w Częstochowie, Narodowego Muzeum Litwy, Litewskiego Muzeum Sztuki, Litewskiego Funduszu Sztuki i innych.

W ramach prezentacji materiałów podziękowanie organizatorom wygłosił przedstawiciel Administracji Obwodowej Sergiusz Szpakowski, który przedstawił rodzinne dokumenty Sobańskich.

Słowo Polskie na podstawie informacji Franciszka Micińskiego, 29 grudnia 2018 r.

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *