Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Piesze przejście graniczne także w Dołhobyczowie

Piesze przejście graniczne także w Dołhobyczowie

Źródło - lubiehrubie.plPrzedstawiciele służb granicznych i celnych Ukrainy i Polski odbyły 11 czerwca spotkanie robocze na przejściu granicznym Dołhobyczów-Uhrynów. Podczas spotkania ustalono, że w terminie 1 lipca – 31 grudnia 2015 zostanie przeprowadzony eksperyment, polegający na umożliwieniu pieszego przekraczania granicy na tym przejściu na bazie istniejącej infrastruktury.

Wprowadzenie ruchu pieszego w istniejących drogowych przejściach granicznych – to postulat kampanii społecznej „Piesze przejścia graniczne”. Stronę www.facebook.com/turystycznagranica polubiło już ponad 5000 osób, co jak twierdzą jej organizatorzy, świadczy o dużym zainteresowaniu podróżnych taką formą przekraczania granicy. Obecnie ruch pieszy jest możliwy tylko na jednym polsko-ukraińskim przejściu – w Medyce.

Utworzenie nowych pieszych przejść granicznych było przedmiotem wielu interpelacji poselskich po polskiej i ukraińskiej stronie, ostatnio w tej sprawie interweniował m. in. hrubieszowski poseł Marek Poznański (niezrzeszony). Jako pierwsza inicjatywę „Piesze przejścia graniczne” wsparła w 2013 roku podkarpacka europosłanka Elżbieta Łukacijewska, duża zasługa w tym także pani poseł Mirosławy Nykiel.

Jak informuje portal dailylviv.com, uczestnicy spotkania obejrzeli i wyznaczyli miejsce przeprowadzenia kontroli w ruchu pieszym. W tym celu za pomocą przenośnych ogrodzeń i oznakowań zostanie wyznaczony pas odpraw pieszych na bazie istniejącej infrastruktury przejścia drogowego. Strona ukraińska zobowiązała się zorganizować komunikację busową (marszrutki), tak aby podróżni po przekroczeniu granicy pieszo mogli dojechać komunikacją publiczną do najbliższych miejscowości (i odwrotnie). Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili swoją gotowość do przeprowadzenia eksperymentu.

Z pieszego przejścia w Szeginiach-Medyce korzystają nie tylko tak zwani „mrówki” (Polacy i Ukraińcy handlujący papierosami i alkoholem). Znaczna część grup turystycznych, dzieci polskiego pochodzenia, studenci i duchowieństwo masowo przekraczają granicę w jedną i drugą stronę.

Na podstawie informacji portaleuropa.eu, 23.06.15 r.