Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Pierwszym, kogo zawiadomił ukraiński premier o swojej dymisji, był Sekretarz Stanu USA John Kerry

Pierwszym, kogo zawiadomił ukraiński premier o swojej dymisji, był Sekretarz Stanu USA John Kerry

Źródło - unian.uaPo burzliwych czwartkowych obradach ukraińskiego parlamentu, które zakończyły się rozpadem koalicji rządowej i dymisją rządu, premier Arsenij Jaceniuk oficjalnie poinformował zagranicznych partnerów o tym, że rezygnuje z pełnienia funkcji premiera. Jednym z pierwszych, do kogo zadzwonił Jaceniuk był John Kerry.

Sekretarz prasowy Kerry opublikowała później oświadczenie o tym, że rozpad koalicji nie stał się niespodzianką dla USA bowiem i prezydent Poroszenko i demokratyczne siły dążą do całkowitej zmiany władzy na Ukrainie, która nie będzie możliwa bez przedterminowych wyborów do Rady Najwyższej.

Pierwszym ogłosiło o wyjściu ze składu koalicji ugrupowanie parlamentarne „Udar”, to samo chwilę później zrobiła partia „Swoboda” i część pozafrakcyjnych deputowanych.

Premier Arsenij Jaceniuk wyraził niezadowolenie z tego, że Rada zamiast uchwalenia życiowo ważnych ustaw (zwiększenie wydatków budżetowych na ATO i pozwolenie zagranicznym kompaniom na wspólną koncesję rurociągu gazowego), zajęła się „politykowaniem”.

Funkcję p.o. premiera według niektórych źródeł ma objąć Wołodymyr Hrojsman.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code