Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Pierwszy wspólny apel polskich i ukraińskich narodowców

Pierwszy wspólny apel polskich i ukraińskich narodowców

Przed dwoma tygodniami pojawiła się informacja iż radni miasta Lwowa podjęli uchwałę w sprawie rzeźb lwów na Cmentarzu Orląt. Uchwała narzuca merowi miasta Lwowa i organom ścigania sprawdzenie, czy postawienie rzeźb na cmentarzu było legalne, oraz stwierdza, że rzeźby mogą być symbolem obrażającym uczucia narodowe Ukraińców i posiadać treść antyukraińską.

By sprzeciwić się takiej działalności część polskich i ukraińskich nacjonalistów wystosowała wspólny apel do radnych miasta Lwowa. W piśmie zwrócono uwagę na wspólną, choć częśto trudną historię, przedstawiono bezsens wzajemnej wrogości, którą wykorzystują różne środowiska polityczne, zwłaszcza w czasie trwania wojny na wschodniej Ukrainie.

Równocześnie wezwano radnych, by zaprzestali działalności mogącej prowokować konflikty i rozpoczęli współpracę z polskim środowiskiem w kraju i na Ukrainie na rzecz dialogu, współpracy i poszanowania symboli pamięci.

To pierwszy podobny precedens w nowoczesnej historii Polski i Ukrainy, kiedy przedstawiciele dwóch prawicowych środowisk zaapelowali do władz samorządowych.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Witolda Dobrowolskiego, K.B., 13.02.16 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code