Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Piękny jubileusz

Piękny jubileusz

Niedawno 75–lecie  urodzin  obchodził  jeden  z  najstarszych  członków  Związku  Polaków miasta Chmielnicki pan  Edmund  Górnicki.
Urodzony  w  1937  roku w  drodze  do  Syberii, mały  Edmund żył z  przydomkiem «wrag  naroda».  Tak  go nazywali nauczycieli oraz urzędnicy ZSRS.
O trudnych losach Polaków, którzy  mieszkali   w czasach wojowniczego komunizmu  w polskiej  wiosce Greczany usłyszeli  członkowie polskich towarzystw  na spotkaniu  z jubilatem w obwodowym mieście. Część tych opowiadań trafiła do książki «Syberiada polska», wydrukowanej w Polsce.
Jako prezes Sekcji Represjonowanych Polaków, pan Edmund na przykładzie własnej rodziny opowiedział mieszkańcom Greczan o tym jak nacierpieli się Polacy Podola przez komunistyczne władze – ile rodzin straciło ojców i matek, którzy zginęli na Sybirze i tutaj blisko – w obwodzie Chmielnickim tylko przez to, że mówili po polski. Tylko po śmierci Stalina «wrogowie  ludu»    otrzymali  zezwolenie  na studiowanie na uczelniach wyższych.
Na uroczystym  zebraniu  konsul  Rzeczypospolitej  Polski w Winnicy pan Wojciech Mrozowski pogratulował jubilatowi, życząc długich lat życia oraz wręczył mu Podziękowanie od Konsula Generalnego pana Krzysztofa Świderka.


Członkowie ZPU m. Chmielnicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code