Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Perspektywy rozwoju polskiej oświaty na Ukrainie

Perspektywy rozwoju polskiej oświaty na Ukrainie

W dniach 9-11 września 2015 roku w brzuchowickim „Domu pielgrzyma” (okolice Lwowa) odbyło się spotkanie „Strategia rozwoju oświaty polskiej na Ukrainie” zorganizowane przez Fundację „Wolność i Demokracja” (WiD) dla nauczycieli języka polskiego z całej Ukrainy. Zajęcia prowadzili Cecylia Nawrot, Marta Wołosiewicz oraz Andrzej Pery.

W czasie trwania tego spotkania uczestnicy dzielili się doświadczeniami w nauczaniu języka polskiego. Pracowali w grupach, opracowywali strategiczne cele. Głównym celem programu było podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce poprzez wspieranie rozwoju oświaty polskiej na Ukrainie oraz budowanie skutecznego, długofalowego i transparentnego systemu wsparcia oświaty polskojęzycznej uwzględniającego specyficzne potrzeby Polaków i osób polskiego pochodzenia, pomagającego w zachowaniu tożsamości narodowej.

Omawiano cele na pięć przyszłych lat: wspieranie nauczycieli, szkół, wsparcie i motywację uczniów do nauczania języka polskiego i polskiej kultury, wspólne uczenie języka się polskiego w rodzinie (przez dzieci i rodziców), współprace między szkołą i rodziną, budowanie systemu doradztwa nauczycielskiego, stworzeniu centrum metodycznego działającego stacjonarnie dla pomocy nauczycielom w celu wymiany doświadczeniami, szkolenia dla nauczycieli, pomoce dydaktyczne.

W trakcie spotkania w Brzuchowicach pojawiła się także Pani Joanna Kozicka zastępca dyrektora MSZ w sprawie Polonii i Polaków za granicą. Życzyła uczestnikom konferencji owocnej pracy i żeby wyniki tych spotkań dotarły do MSZ.

Na zakończenie pobytu w Brzuchowicach uczestnicy spotkań, organizowanych przez WiD otrzymali podręczniki i materiały metodyczne dla nauczania języka polskiego.

Obwodową organizację społeczną „Studencki Klub Polski” reprezentowała nauczycielka mgr Julia Nowicka.

Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 17.09.15 r.