Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Pedagodzy z Podola odwiedzili Polskę z wizytą edukacyjną

Pedagodzy z Podola odwiedzili Polskę z wizytą edukacyjną

W celu zapoznania się z doświadczeniem polskiego systemu edukacji, innowacyjnymi ofertami edukacyjnymi w szkołach, zróżnicowanym podejściem w nauczaniu młodzieży, zorganizowano tygodniowe szkolenia w ramach projektu „Szkoła młodego spikera – kluby debat obwodu winnickiego. Część 2” z wizytą do województwa łódzkiego.

Delegacja składająca się z 27 pedagogów, m. in. dyrektorzy szkół i nauczyciele profilu humanistycznego, zdobywali umiejętności pomocne dla funkcjonowania w społeczeństwie demokratycznym, takie jak praca zespołowa, „myślenie krytyczne”, komunikacja, publiczne przedstawienie swojego stanowiska w dyskusji, wyszukiwanie i prawidłowe przedstawienie argumentów.

Jedną z wizytówek miasta Łodzi jest Szkoła Filmowa. W niej studenci otrzymują wiedzę, przygotowując się do pracy reżysera, operatora, animatora, fotografa, pisarza scenariuszy, montażysty, organizatora produkcji i aktora. Nauka obejmuje warsztaty praktyczne, teorię, historię kultury i sztuki, służące do wszechstronnego rozwoju artystycznego i naukowego.

Również pedagodzy ukraińscy odwiedzili centrum doskonalenia nauczycieli i zajęcia praktyczne uczniów, gdzie dowiedzieli się o specyfice podnoszenia kwalifikacji zawodowych i zobaczyli jak odbywają się zajęcia dzieci w warsztatach centrum.

Następny dzień był jeszcze bardziej bogaty i imponujący, ponieważ pierwszą jego połowę delegacja spędziła w szkole podstawowej nr 81, która działa w ramach projektu „Szkoła budzi się”.

Dyrektor placówki w swoim przemówieniu przedstawiła doświadczenie reformy edukacji, specyfikę nauki w szkole, krótko opowiedziała o historii i rozwoju szkoły. Uczestnicy projektu mieli możliwość odwiedzić lekcje, poznać nowe metody i formy nauczania dzieci podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych . Pouczające było spotkanie z administracją centrum edukacji zawodowej. Centrum posiada nowoczesny sprzęt, jak najbardziej zbliżony do wyposażenia fabryk i zakładów. Studenci mają szkolenia dualne – 2 dni trwają zajęcia w centrum, 3 dni – zajęcia praktyczne w zakładach i fabrykach.

Nie mniej interesującym i intensywnym dla winniczan był trzeci dzień pobytu w Polsce. Uczestnicy delegacji mieli możliwość zapoznać się ze szkołą sztuki sportowej. Jest to szkoła prywatna, którą założył znany koszykarz Marcin Gortat. Ta szkoła jest otwarta dla utalentowanych dzieci nie tylko z Polski, ale i innych krajów, właśnie dlatego zostało zorganizowane spotkanie z uczniami pochodzącymi z Ukrainy.

Ponieważ kluczową ideą tego projektu jest dyskusja oksfordzka, następny dzień odbył się w ścianach Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO. Dostaliśmy ogromny bagaż wiedzy w dziedzinie projektowej technologii. Rozwijaliśmy umiejętności prowadzenia debaty oksfordzkiej, będącej właściwie wymianą argumentów których można używać podczas lekcji nauk humanistycznych.

Dzięki organizatorom polskim i ukraińskim, wycieczka okazała się niezwykle interesująca, bogata i owocna dla jej uczestników.

Lidia Baranowska na podstawie informacji Winnickiej Państwowej Administracji Obwodowej, 02.04.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code