Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl nie przyjechał na pogrzeb metropolity kijowskiego

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl nie przyjechał na pogrzeb metropolity kijowskiego

Żródło - korrespondent.netZamiast patriarchy moskiewskiego Cyryla na pogrzeb metropolity kijowskiego cerkwi prawosławnej moskiewskiego patriarchatu Włodzimierza przyjechał przewodniczący wydziału zewnętrznych kontaktów cerkiewnych Ilaroin Wołokołamski.

– Jego świętobliwość patriarcha Cyryl nie przyjedzie bo chce uniknąć prowokacji – taką informację podała agencja informacyjna RIA-NOWOSTI.

Metropolita kijowski Włodzimierz (imię świeckie Wiktor Sabodan, urodzony w Markowcach na Podolu) zmarł 5 czerwca z powodu powikłań po chorobie Parkinsona. Podczas protestów przeciwko reżimowi Janukowicza wielokrotnie organizował nabożeństwa w intencji pokoju na Ukrainie oraz zmarłych na Majdanie. Z tego powodu Janukowicz ograniczał metropolicie możliwość wyjazdu na leczenie za granicę i próbował odsunąć go od kierowania cerkwią prawosławną moskiewskiego patriarchatu. Już po zwycięstwie Majdanu, 24 lutego, Włodzimierz zrezygnował z funkcji zwierzchnika Cerkwi.

Redakcja, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code