Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Parafianie kościoła w Krasiłowie szukają członków rodziny o. Kazimierza Mazura zabitego w 1920 roku przez bolszewików

Parafianie kościoła w Krasiłowie szukają członków rodziny o. Kazimierza Mazura zabitego w 1920 roku przez bolszewików

Napis na mogile o. Mazura na starym polskim cmentarzu w Krasiłowie

W Krasiłowie (obwód chmielnicki) znajduje się zabytkowy kościół Najświętszego Serca Jezusa, który w roku 2020 obchodzi swoje 225-lecie oraz 30. rocznicę odrodzenia funkcjonowania jako świątynia rzymskokatolicka.

Wcześnie w czasach ZSRS przez ponad 50 lat kościół pełnił rolę magazynu i Domu Pionierów.

W historii krasiłowskiego kościoła jest wiele tragicznych stron. Jedna z nich opowiada o zabójstwie jego proboszcza 33-letniego Kazimierza Mazura. Ksiądz Kazimierz został zamordowany 15 sierpnia 1921 roku podczas uroczystości poświęconych Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny.
Parafianie kościoła dbają o mogiłę śp. o. Kazimierza na starym cmentarzu katolickim, tutaj odbywają się nabożeństwa w intencji duszy umarłego.

W roku 2021 będziemy obchodzili 100. rocznicę od momentu śmierci Kazimierza Mazura. Obecny proboszcz kościoła w Krasiłowie ks. Maciej Styburski postanowił umieścić na stronie kościoła tablicę memorialną na część o. Kazimierza Mazura, który zginął z rąk bolszewików.

Prosimy odezwać się członków rodziny Kazimierza Mazura, którzy mogą posiadać jego zdjęcie. Będziemy bardzo wdzięczni za poświęcony czas!

Galyna Kosiuk, 14 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code