Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Pamiętajmy o naszych korzeniach

Pamiętajmy o naszych korzeniach

5 marca  przy ul. Kamienieckiej w Chmielnickim (d. Płoskirowie) odbyło się tradycyjnie coroczne porządkowanie polskiej części cmentarza miejskiego.

W tym dniu, jak trzy lata z rzędu, Chmielnicki Miejski Związek Polaków zabrał się za wiosenne prace na mogiłach swoich przodków. Inicjatorem tej ważnej sprawy był śp. prezes Chmielnickiego ZPU Walery Medlakowski. Właśnie on zjednoczył przy tej inicjatywie członków organizacji i przedstawicieli władz miejskich. Pani Czerewczenko Ludmiła z miejscowego samorządu wówczas dostarczyła worki do zbierania śmieci i zorganizowała transport, żeby je wywieźć. W pierwszym roku było najtrudniej, brakowało gorących serc i pracowitych rąk.

Najbardziej aktywni członkowie związku zachęcali wszystkich członków Chmielnickiego Miejskiego Związku Polaków do dołączenia się wszystkich do tak ważnej sprawy.
Inicjatywę Walerego Medlakowskiego podchwyciła nowo wybrany prezes Chmielnickiego miejskiego ZPU Letawina Irena ze swoimi pomocnikami, oddanymi Polakami i parafianami kościoła św. Anny (m. Chmielnicki, osiedle Greczan) i kościoła Chrystusa Króla Wszechświata na Wystawce.

5 marca 2016 r. do posprzątania Polskiego cmentarza w Chmielnickim zgłosiło się 25 osób wśród nich 78-letnia Pani Anna Adamowa która miała przy sobie miotłę, grabie i sekator.

Warto odznaczyć zastępcę rady miasta Pana Melnika Genadia, który współorganizował transport oraz instrument a także osobiście dołączył się do sprzątania starej nekropolii.
Wieczorem tego samego dnia na wszystkich Polaków czekała niespodzianka od Konsulatu RP w Winnicy, koncert zespołu instrumentalnego „VOLOSI” w miejskim Domu Kultury.

Dziękuję wszystkim kto dołączył się do tak szczytnej sprawy – członkom organizacji polskich, parafianom, kapłanom i władzom miejskim za to, że razem nie zapominamy o naszym przodkach, których już nie ma na tej ziemi.

Swietłana Czubaj (Chmielnicki Miejski ZPU), 16.03.16 r.


{morfeo 1140}

{youtube}{/youtube}