Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Pamięci organistów…

Pamięci organistów…

Zdjęcie pobrane z http://czasnapolske.pl/relacje/Koscioly-katolickie-w-Zytomierzu,31.htmlW Żytomierskim kościele katedralnym pw. św. Zofii odbył się koncert, poświęcony pamięci represjonowanych organistów.

Temat represji niepokoi społeczeństwo ukraińskie od dnia odzyskania przez Ukrainę niepodległości – w ciągu tego czasu dla badaczy otworzyły się archiwa, społeczeństwo poznało tysiące imion niewinnie pomordowanych mieszkańców naszego kraju. Owocnie w tym zakresie pracuje znany ukraiński krajoznawca, kierujący naukową redakcją grupy Żytomierskiego Obwodowego Kolegium Redakcyjnego Księgi „Zrehabilitowani przez historię” – Eugeniusz Timiriajew.
Dzięki jego niestrudzonej pracy w archiwach Żytomierza i Kijowa, Zarządu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Żytomierskiego obwodu odsłoniła się nieznana dotychczas, tragiczna karta w historii Żytomierszczyzny i Kościoła rzymskokatolickiego – do świadomości społeczeństwa wróciły z zapomnienia imiona organistów kościołów, którzy cierpieli za wiarę. Oto ich imiona: Józef Baszyński, Józef Żarski, Stefan Znajewski, Karol Śliwiński, Piotr Śliwiński, Zofia Śliwińska, Stanisław Słonina, Leopold Lewkowski, Lucjan Majewski, Karol Jasiński i inni.

Należy się spodziewać, że zrobiono dopiero pierwsze kroki w badaniu tego tematu, gdyż jak informuje E. Timiriajew, posiada on materiały o 51 represjonowanych duchownych Kościoła rzymskokatolickiego na Żytomierszczyźnie. W przyszłości planuje on razem z Ireną Kopoć (dr muzykologii, kierownik Zasłużonego dla Kultury Polskiej Kameralnego Zespołu im. Іgnacego Feliksa Dobrzyńskiego) i byłą Żytomierzanką, a obecnie wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego Elwirą Gilewicz, wydać opracowane materiały w formie książki w języku ukraińskim i polskim pt. „Oni cierpieli za wiarę” o żytomierskich organistach i katolickich duchownych.
Mamy nadzieję, że odezwą się krewni i bliscy represjonowanych wiernych, dzisiejsi organiści starszego pokolenia. Uzupełnią oni już istniejące materiały swoimi świadectwami o męczennikach za wiarę.
22 stycznia z inicjatywy Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie (prezes Wiktorii Laskowska – Szczur) przy wsparciu Senatu RP i Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w żytomierskim kościele katedralnym pw. św. Zofii odbył się koncert, poświęcony pamięci organistów represjonowanych za czasów komunistycznych, w wykonaniu Zasłużonego dla Kultury Polskiej, Kameralnego Zespołu im. Іgnacego Feliksa Dobrzyńskiego.
Należy podkreślić, że artyści zespołu za szczególnie ważne uznają koncerty w kościołach.
Życie polskiej wspólnoty Żytomierszczyzny ściśle związane jest z Kościołem rzymskokatolickim. To właśnie Kościół sprawuje duchową opiekę nad ukraińskimi Polakami. Związek wraz z duchowieństwem organizuje koncerty z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz prowadzi sobotnio – niedzielne szkoły nauczania języka polskiego w przykościelnych salkach.
Wspomniany koncert był szczególnym, gdyż muzycy zadedykowali go swoim kolegom – kościelnym organistom, przeważnie Polakom, którzy szli do więzienia albo na śmierć nie wyrzekając się wiary i nikogo nie zdradzając. Ku czci ich pamięci zabrzmiały utwory, które przez wiele stuleci tradycyjnie wykonywano w kościołach, tworząc osobliwy gregoriański muzyczny kalendarz.
W Żytomierzu żyli i tworzyli polscy muzycy światowej sławy, wśród ich pianista i kompozytor Juliusz Zarębski. Mało kto wie, że w żytomierskim kościele katedralnym spoczywa jego serce, jak i to, że jeden z jego najwybitniejszych utworów „Kołysanka na skrzypce i fortepian” ma bezpośredni związek z Żytomierszczyzną. Melodię tej piosenki kompozytor usłyszał od swojej niani ze Staniszówki (wieś w pobliżu Żytomierza). Opublikował ją w Paryżu i zadedykował belgijskiemu skrzypkowi E. Sore. Ten przepiękny w swojej delikatności utwór zabrzmiał w kościele św. Zofii w pobliżu samotnego serca jego autora. W tym dniu dla licznie zgromadzonych katolików i gości w kościele zabrzmiały utwory Nielsa Wilhelma Gade, Georga Friedricha Händela, Georga Philippa Telemanna, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fritza Kreislera.

A.Piwowarski
Tlum. Dk. Dr J.Pawłowicz
Zdj. ŻOZPU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code