Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » OUN-UPA ponosi winę za ludobójstwo na Wołyniu – rezolucja polskiego Senatu

OUN-UPA ponosi winę za ludobójstwo na Wołyniu – rezolucja polskiego Senatu

Senat Polski uchwalił rezolucję do 70. lecia ludobójstwa Polaków na Wołyniu, nazwanej przez polskich deputowanych etnicznym konfliktem 1943 roku, wynikiem którego stało się masowe wyniszczenie polskiej ludności na Wołyniu”. W dokumencie te wydarzenia są określone mianem etnicznej czystki z oznakami ludobójstwa”. Odznacza się, że odpowiedzialność za mord Polaków leży na przedstawicielach OUN-UPA. Ofiarami banderowców, zgodnie z rezolucją, padło blisko stu tysięcy Polaków.

Pojęcie Ludobójstwo polskiej ludności” staje się kluczowym w projekcie uchwały. Różne frakcje parlamentu proponowały włączyć do tekstu dokumentu pojęcie ludobójstwo” i uznać za przestępcze takie organizacje, jak OUN-UPA, SS Galicja”, ukraińską policję, uważając je za winne w masowych morderstwach Polaków na Wołyniu. Polski MSZ już od jakiegoś czasu wykorzystuje termin ludobójstwo” w oficjalnych dokumentach, na przykład, związanych z naznaczeniem polskiego konsula w Łucku. Ale „ludobójstwo” nie odnosi się do Ukrainy jak do państwa, ale tylko do konkretnych zbrodniczych organizacji.

Prezydent Centrum systemowej analizy i prognozowania”, politolog Ukrainiec Rostysław Iszczenko, komentując uchwaloną rezolucję, zwrócił uwagę na to, że Polacy szczerze nie chcą psuć stosunki z Ukrainą przez wojskowe przestępstwa, popełnione 70 lat temu, dlatego kierują rezolucję tylko w stosunku do OUN-UPA. Jednak, jego zdaniem, Polska nie może nie oceniać działań ukraińskich politycznych sił, uważających za bohaterów tych, kogo Polacy na oficjalnym poziomie przyznali bandytami i wojennymi przestępcami.

W pierwszej kolejności, według słów Iszczenki, problemy będą zeSwobodą„, która solidaryzuje się z OUN-UPA. – Przyszła pora wyznaczyć się, pozostanie Ukraina w stanie zwycięzców w wojnie(Antyhitlerowskiej koalicji) czy zaliczy się do zwyciężonych(razem z OUN-UPA i innymi kolaboracjonistami). I pretensji do Ukrainy już nie wolno będzie interpretować, jako kremlowskie prowokacje”, ponieważ solidarną z Moskwą oficjalną państwową pozycję względem ukraińskich nacjonalistów zajął najbliższy sojusznik i partner Ukrainy w UE. Nie ma wątpliwości, że i pozycja całej UE będzie solidarną z pozycją Polski – oświadczył ukraiński politolog.

11 lipca 1943 roku UPA atakowała na Wołyniu ponad 160 wsi. „Krwawa Niedziela” – tak Polacy nazwali ten dzień. Podczas mordów zabito blisko 12 tysięcy osób, ogólna ilość ofiar oceniana jest od 60 do 200 tysięcy. Ofiary uśmiercano z zastosowaniem okrutnych tortur: rąbano siekierami, zrzucano do studni, przepiłowywano piłą, włóczono za koniem, wykłuwano oczy, wyrywano języki, krojono brzuchy ciężarnym kobietom… Polski historyk Korman zdołał naliczyć 135 sposobów tortur i bestialstw, stosowanych przez ukraińskich nacjonalistów.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code