Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zaplanowane na 2021 rok

Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zaplanowane na 2021 rok

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski przekazał Wojciechowi Śleszyńskiemu, dyrektorowi Muzeum Pamięci Sybiru klucze do nowego gmachu Muzeum Pamięci Sybiru.

Budynek oficjalnie oddano do użytku 10 grudnia 2019 r. Planowane otwarcie muzeum ma się odbyć we wrześniu 2021 roku – zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
Muzeum, powołane 1 stycznia 2017 r., działa w tymczasowej siedzibie – docelowa powstaje w starych magazynach wojskowych przy ul. Węglowej w Białymstoku. W poniedziałek prezydent Białegostoku oficjalnie przekazał klucze władzom muzeum.

Truskolaski wyjaśnił, że na razie do użytku został oddany budynek, teraz jest czas na wyposażenie i budowę wystawy stałej.

Prezydent Białegostoku wyraził nadzieję, że muzeum będzie „żywą lekcją historii dla tej znaczącej większości ludzi, którzy nie pamiętają tych czasów i oby tego nigdy nie przeżyli, a wyrazem pamięci dla tych, którzy byli wywiezieni, którzy tam zostali, ale też którzy wrócili i którzy jeszcze żyją i czekają z utęsknieniem na otwarcie tej placówki”.

Trzykondygnacyjny kompleks, na który oprócz magazynów składa się też nowy budynek, ma powierzchnię 5,5 tys. m kw. Na wystawę stałą będzie się wchodziło przez zabytkowy wagon, którym wywożono ludzi na Sybir. W pierwszej części, która będzie przybliżać historię wywózek, jak do nich dochodziło, w jakich okolicznościach. Będzie można też zapoznać się z relacjami ludzi, którzy byli wywiezieni na Sybir. Ich historie będą do odsłuchania w specjalnej przestrzeni zaaranżowanej na wagon.

Budowa stanu surowego ma kosztować 37 mln zł, a ok. 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury. Samo muzeum otrzymało też z MKiDN z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 6,8 mln zł na utworzenie wystawy stałej i wyposażenie placówki.

Słowo Polskie za: PAP, 12 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code