Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Orzeł Jana Karskiego otrzyma Nadia Sawczenko

Orzeł Jana Karskiego otrzyma Nadia Sawczenko

Sawczenko charakteruzyje się niezłomną postawą wobec rosyjskiego sądownictwa nawet w obliczu ponad 20-letniego wyroku więzieniaW 2015 roku nagroda „Orła” Jana Karskiego została pośmiertnie przyznana Borysowi Niemcowowi, w roku 2016 Orzeł trafi do ukraińskiej pilotki, porwanej przez prorosyjskich terrorystów na terenie Ukrainy i więzionej mimo licznych protestów cywilizowanego świata w rosyjskim więzieniu.

– Nagroda trafia do Nadii za hart ducha w walce o ludzką godność i honor. Swą postawą w rosyjskim więzieniu daje przykład, że człowieka być może można pozbawić życia, ale złamać nie sposób – czytamy w uzasadnieniu przyznania Orła w 2016 roku.

Członkowie Kapituły zgodnie twierdzą, że lepszą kandydaturę trudno było znaleźć. Ksiądz arcybiskup prof. Alfons Nossol uważa, że nie mogło być trafniejszej kandydatury w Roku Miłosierdza Bożego, którego Rosjanie, przetrzymując lotniczkę w więzieniu z zaciekłym uporem odmawiają. Inny członek Kapituły ks. bp prof. Tadeusz Pieronek podkreśla, że „to, co wyczyniają z Sawczenko ciemiężyciele jest wyrazem ich bezradności i zastępowaniem norm cywilizacyjnych „argumentami” tępej siły”.

Kapituła z głębi serca solidaryzuje się z Nadiją Sawczenko w jej cierpieniu Postawa laureatki wg nich jest inspiracją dla całej Ukrainy i świata wspólnych wartości europejskich.

W imieniu wyróżnionej Orłem, zaakceptowała nagrodę Wira Sawczenko, siostra Nadii.

Słowo Polskie, na podstawie doniesień polskich mediów, 15.03.16 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code