Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Orzeł Jana Karskiego otrzyma Nadia Sawczenko

Orzeł Jana Karskiego otrzyma Nadia Sawczenko

Sawczenko charakteruzyje się niezłomną postawą wobec rosyjskiego sądownictwa nawet w obliczu ponad 20-letniego wyroku więzieniaW 2015 roku nagroda „Orła” Jana Karskiego została pośmiertnie przyznana Borysowi Niemcowowi, w roku 2016 Orzeł trafi do ukraińskiej pilotki, porwanej przez prorosyjskich terrorystów na terenie Ukrainy i więzionej mimo licznych protestów cywilizowanego świata w rosyjskim więzieniu.

– Nagroda trafia do Nadii za hart ducha w walce o ludzką godność i honor. Swą postawą w rosyjskim więzieniu daje przykład, że człowieka być może można pozbawić życia, ale złamać nie sposób – czytamy w uzasadnieniu przyznania Orła w 2016 roku.

Członkowie Kapituły zgodnie twierdzą, że lepszą kandydaturę trudno było znaleźć. Ksiądz arcybiskup prof. Alfons Nossol uważa, że nie mogło być trafniejszej kandydatury w Roku Miłosierdza Bożego, którego Rosjanie, przetrzymując lotniczkę w więzieniu z zaciekłym uporem odmawiają. Inny członek Kapituły ks. bp prof. Tadeusz Pieronek podkreśla, że „to, co wyczyniają z Sawczenko ciemiężyciele jest wyrazem ich bezradności i zastępowaniem norm cywilizacyjnych „argumentami” tępej siły”.

Kapituła z głębi serca solidaryzuje się z Nadiją Sawczenko w jej cierpieniu Postawa laureatki wg nich jest inspiracją dla całej Ukrainy i świata wspólnych wartości europejskich.

W imieniu wyróżnionej Orłem, zaakceptowała nagrodę Wira Sawczenko, siostra Nadii.

Słowo Polskie, na podstawie doniesień polskich mediów, 15.03.16 r.