Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Opętani” wspólna ideą (uaktualnione)

„Opętani” wspólna ideą (uaktualnione)

Wieś Nasutów koło Lublina rzadko staje się miejscowością, gromadzącą tak dużą ilość osób z różnych państw, „opętanych” wspólną ideą – ideą szerzenia języka i kultury polskiej wśród osób, mieszkających poza granicami kraju, ale ciągle obserwujących wydarzenia na ojczystej polskiej ziemi bez względu na odległość…

Celem projektu „Wzmocnienie, rozwój i integracja mediów polskich i polonijnych za granicą” było spotkanie obecnych i przyszłych dziennikarzy, twórców mediów polskich i polonijnych, m. in. uczestnicy omawiali założenie nowej wspólnej strony internetowej, uczestniczyli w wykładach na tematy dziennikarskich, brali udział w debatach i po prostu mile spędzali czas.

Jak, właśnie, powstała strona (wspólna platforma medialna) jednocząca Polaków z kresów i Polonię z zachodu Europy? Mariusz Deckert i Michał Wójcik wzięli się za skierowanie wspólnego wysiłku bardzo różniących się zainteresowaniami oraz wiekiem 29 młodych ludzi w jedną płaszczyznę.

Uczestnicy na przemian proponowali tematy, dotyczące Polski i jednocześnie interesujące ich też. W ten sposób wybrano najbardziej interesujące zagadnienia, które zrzeszono w 6 rubrykach:

1. Reakcja Polaków na niemiecki film (Unsere mütter unsere väter);
2. Karta Polaka;
3. Kultura;
4. Problemy Polaków na Wschodzie,
5. Antypolonijne nastroje w krajach zachodnich;
6. Impreza.

Ponadto uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na 4 grupy tematyczne według informacji wskazanych w ankietach: radio, wideo i 2 grupy cross-media (rzecz jasna, niektórzy uczestnicy zmieniali grupę, wybraną przez organizatora, ale w końcu każdy znalazł się na swoim miejscu).

Każda z grup wzięła udział w kursie wykładów w konkretnej dziedzinie. Na przykład, grupa radiowa dowiedziała się, że w eterze prezenter ma zaledwie 8 sekund by zainteresować słuchaczy, a także usłyszała o podstawowych różnicach pomiędzy radiem a telewizją. Obecnie w różnych Show, transmitowanych w telewizji, spekuluje się wyglądem i wadami wrodzonymi, a w radiu ma się tylko jedną broń – własny głos oraz intelekt.

Pod koniec projektu, czyli 27 lipca, każda grupa przedstawiła wyniki swojej pracy. Grupy cross-media i grupa wideo zaprezentowały mini filmy o własnym postrzeganiu problemów Polonii i Polaków na kresach, a grupa radiowa w siedzibie Radia Lublin nagrała reportaż, w którym każdy z uczestników opowiadał o problemach Polaków we własnym regionie czy kraju.

Oczywiście warsztaty składały się nie tylko z rozwiązywania problemów, ich omawiania i słuchania wykładów. Podczas pobytu w Nasutowie znalazło się także dużo rozrywki – chociażby „Get to know games”, zwiedzanie Lublina i stacji radiowej oraz telewizyjej, smakowanie tradycyjnych polskich potraw, wspólne degustacje polskiego piwa w pubie i restauracji, spacerowanie ulicami nocnego miasta. Ale każdy chyba znalazł dla siebie coś najbardziej ciekawego, dla dziewczyn, na przykład, takie miejsce to z pewnością była galeria handlowa 🙂

Warto również parę zdań powiedzieć o organizacji tego przyjaznego spotkania. Jestem pewna, że każdy uczestnik jest bezgranicznie wdzięczny organizatorom za dobrze opracowany harmonogram, możliwość korzystania ze sprzętu RTV i komputerowego, smaczne posiłki, komfortowe warunki zakwaterowania i ciekawe wycieczki. Podsumowując, można powiedzieć, że poziom organizacji warsztatów dziennikarskich był bardzo wysoki, a każdy ich uczestnik miał cudowną okazję, żeby w miłej i przyjaznej atmosferze dobrze popracować, odpocząć i dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy.

Wiktoria Draczuk,

zdjęcia Tania Paszkiewicz, Marina Aleksandrowna, Ewa Chołodkowa, Oskar Plonka, Piotr Apolinarski

Zdjęcia z warszatów dziennikarskich w Lublinie

{morfeo 372}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *