Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Opole – miasto bez granic

Opole – miasto bez granic

W połowie czerwca dzięki owocnej współpracy polskiego Towarzystwa „Polonia-Kresy” (prezes Krystyna Rostocka) z winnickim Stowarzyszeniem Polonijnym „Kresowiacy” (prezes Jerzy Wójcicki) młodzież z obwodu winnickiego wylądowała w stolicy polskiej piosenki – Opolu, gdzie młodzi Polacy z Ukrainy razem z białoruskimi i polskimi kolegami  wzięli udział w integracyjnych warsztatach teatralnych.

Podczas pobytu nad rzeką Odrą, winniczanie poznawali bogate dziedzictwo kulturowe, tradycje, zabytki oraz urodę krajobrazów Górnego Śląska, tonące w zieleni i kwiatach wsie i miasteczka – takim na pewno zapamiętają oni Opolszczyznę.

Krystyna Rostocka, oprowadzając kresowiaków po Opolu, bardzo ciekawie opowiadała o historii i zabytkach tego miasta. Goście odwiedzili tak zwane Wzgórze Akademickie, na którym mieści się siedziba Uniwersytetu Opolskiego, Wieżę Piastowską, katedrę Św. Krzyża i inne zabytki.

Rzucało się w oczy, że specyficzną cechą miasta i regionu jest wielokulturowość. Młodzi winnicczanie byli zdziwieni tym, że przedstawiciele odmiennych kultur – polskiej, czeskiej, niemieckiej i innych, wypracowali wspólny model życia w zgodzie i zaufaniu. Opolanie są otwarci na kontakty zagraniczne i wymianę doświadczeń. Praktycznym przykładem takiej otwartości były warsztaty teatralne dla młodzieży z Polski i Kresów południowo-wschodnich.

Oprócz bardzo interesujących zajęć teatralnych, które prowadziła m.in. artystka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora – Agnieszka Zyskowska-Biskup, na winnicką młodzież czekały także bardzo ciekawe wycieczki do miejskiego ZOO, „Juraparku” w Krasiejowie, basen i zabawy z polskimi rówieśnikami. W Świetlicy Środowiskowej „Oaza” prowadzonej przez Fundację Pomocy Dzieciom i Rodzinie Horyzont dzieci świetnie się bawiły i aktywnie spędzały czas. Wiele osób z  Ukrainy po zakończeniu projektu będzie utrzymywać kontakty z polskimi przyjaciółmi  – przez Internet albo telefon.

Niezapomnianym był wspólny wyjazd do Krasiejowa. O tej śląskiej wsi jest głośno na całym świecie. W 2000 roku odkryto tutaj skamieniałości zwierząt triasowych. Krasiejowskie paleontologiczne znalezisko jest sensacją na skalę światową. Pod względem bogactwa gatunkowego należy do największych na świecie i kryje dobrze zachowane skamieniałości ery dinozaurów. Dzieciaki były bardzo zdziwione oraz zachwycone kontaktem z prehistorycznymi stworami. Szły ścieżką edukacyjną, spacerując pomiędzy różnymi dinozaurami, jechały pociągiem przez „tunel czasu”, oglądając film o stworzeniu ziemi. Tej wycieczki dzieci z pewnością nie zapomną.

Wspaniałe wspomnienia pozostały po uroczystości Bożego Ciała. Kresowiacy wzięli udział w Mszy świątecznej, która odbyła się w Katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego i procesji oraz Koncercie Uwielbienia.

Każdy dzień, spędzony w Opolu przybliżał kulturę oraz tradycje Polski, darował nowe emocje i wrażenia. Kolejne atrakcje to : seans w kinie i spektakle teatralne.  W kilku zdaniach trudno zmieścić całą relację z pobytu w Opolu.  Końcowym akordem warsztatów stały się teatralne przedstawienia, przygotowane przez młodzież z Ukrainy pod opieką doświadczonej Pani Agnieszki i innych aktorów opolskich teatrów. Do wystąpienia młodzież przygotowywała się przez cały tydzień. Impreza udała się świetnie.

Uczestnicy warsztatów z Ukrainy dziękują serdecznie organizatorom tak z polskiej, jak i ukraińskiej strony, w nadziei, że związki kulturowe pomiędzy młodzieżą polskiego pochodzenia na Ukrainie będą z roku na rok coraz aktywniej rozwijały się i już w przyszłości, na następnych warsztatach młodzi Polacy zaprezentują znacznie wyższy poziom artystyczny.

Warsztaty zorganizowano dzięki dotacji z Urzędu Miasta Opola i pomocy innych polskich sponsorów.

Katarzyna Gerasimowska, bwp

 

Zdjęcia z wyjazdu

{morfeo 609}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *