Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Olimpiada Historii Polski w stolicy Wschodniego Podola

Olimpiada Historii Polski w stolicy Wschodniego Podola

Młodzież polskiego pochodzenia z obwodu winnickiego, a mianowicie z Chmielnika, Koziatynia, Żmerynki, Gniewania i Winnicy w dniu 16 listopada 2019 roku przystąpiła do egzaminu pisemnego Olimpiady Historii Polski.

W tym roku do Winnicy do Szkoły-Liceum Nr 7 przybyły 32 osoby, gdzie zmierzyły się z szeregiem pytań z zakresu historii Polski od Piastów do Współczesności.

Przewodniczącym komisji był Pan Konsul Sebastian Delura z Konsulatu Generalalnego RP w Winnicy, skład komisji był następujący: nauczycielka z ORPEGu – Lidia Paulukiewicz, nauczyciele języka polskiego z Winnicy i Chmielnika – Wiktoria Guzowska, Eugenia Brylant, Wiktoria Konowałowa, Oksana Walczuk-Orkusza. W imieniu administracji szkoły uczestników przywitała wice-dyrektorka pani Anna Romanowa, która jest również odpowiedzialna za projekt „ABC klasy polskiej”.

Nagrodą główną dla grupy laureatów Olimpiady Historii Polski będą indeksy na polskie uniwersytety państwowe Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Opolskiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dodatkowo dla uczestników III etapu przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym kilkudniowy pobyt w Polsce.

Celem Olimpiady jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży zamieszkałej i uczącej się poza granicami Polski, rozwijanie zainteresowań historycznych oraz tworzenie warunków do pogłębiania wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu historii Polski, a także do kształtowania i umacniania świadomości historycznej młodzieży, a poprzez to wspieranie polskiej tożsamości za granicą.

Uczestnikami dwóch pierwszych edycji była młodzież mieszkająca na terenie Ukrainy, w trzeciej edycji dołączyła młodzież z Białorusi, a w czwartej edycji dołączyli koledzy z zachodniej Europy. Jednocześnie Olimpiada odbyła się na terenie: Ukrainy w Chmielnickim, Kijowie, Lwowie, Łucku, Równym, Winnicy, Żytomierzu, Odessie, Kropiwnickim i Krzywym Rogu, Białorusi w Grodnie, Mińsku i Berezie, Litwy w Wilnie, Niemiec w Berlinie, Monachium, Norymberdze i Remseck, Austrii w Wiedniu, Holandii w Hadze, Belgii w Antwerpii i Mons, Norwegii w Oslo, Francji w Paryżu oraz Grecji w Atenach.

Organizatorami Olimpiady jest Fundacja „Wolność i Demokracja” oraz Polskie Towarzystwo Historyczne. Partnerami Olimpiady jest Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, przy wsparciu placówek Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Instytutu Pamięci Narodowej. Partnetzy lokalni: Konsulat Generalny RP w Winnicy oraz Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”. Olimpiada Historii Polski jest działaniem projektu „POLSKIE ECHA – wspieranie nauki historii Polski na świecie” objętego wsparciem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Aleksy Mazur, CRiP „Polonia”, 21 listopada 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code