Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Olbrychski, Popławska i Seweryn czytają Sencowa

Olbrychski, Popławska i Seweryn czytają Sencowa

Fot. https://culture.pl

Polski portal Culture.pl zainicjował 10 lipca akcję społeczną „Polacy czytają Sencowa” na znak solidarności z ukraińskim reżyserem Olehom Sencowym, który jest przetrzymywany w rosyjskim więzieniu.

Na kanale Youtube i FB umieszczono film na którym Andrzej Seweryn, Aleksandra Popławska i Daniel Olbrychski czytają autobiograficzne opowiadanie Sencowa pod tytułem „Pies”.

Jak twierdzą Polacy – robią to ze zwykłej ludzkiej solidarności z Sencowem i mają nadzieję, że kiedyś Ołeh będzie mógł usłyszeć swoje utwory czytane przez nich.

Kolejna akcja czytania utworu Sencowa odbędzie się w piątek, 13 lipca. Wezmą w niej udział Joanna Kulig i Edyta Olszówka.

Ołeh Sencow jest znanym ukraińskim reżyserem, film „Gamera” którego pokazywano na festiwalach w Rotterdamie, São Paulo i Wiesbaden. W czasie rosyjskiej aneksji Krymu był zatrzymany w maju 2014 r. przez rosyjską służbę bezpieczeństwa i przewieziony do Rosji. Tam został skazany na 20 lat łagru za terroryzm na podstawie zeznań wymuszonych torturami i odwołanych w sądzie.

Autorem idei projektu jest Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz żyjący w Polsce. Opowiadania Sencowa czytane są po rosyjsku.

Słowo Polskie na podstawie informacji Culture.pl, wyborcza.pl, 11.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code