Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Oksana Wengluk ze „Świetlicy Polskiej” otrzymuje wyróżnienie w konkursie „Być Polakiem”

Oksana Wengluk ze „Świetlicy Polskiej” otrzymuje wyróżnienie w konkursie „Być Polakiem”

„Więc rośniemy na Polaków z pod białego orła znaku!” – Winnickie Obwodowe Stowarzyszenie „Świetlica Polska” gratuluje Oksanie Wengluk zdobycia wyróżnienia w trzeciej edycji konkursu „Być Polakiem”!
Oksana Wengluk jest studentką Uniwersytetu Medycznego w Winnicy, pochodzi z dobrej katolickiej rodziny którą znamy od lat. W gronie licznej młodzieży naszego Stowarzyszenia ona jest stypendystka od Fundacji „Semper Polonia”.  Szkoda że w tym roku się nie spełniło jej marzenie o staż w szpitalu w Polsce i o medyczny kurs językowy. Ona jest aktywnym członkiem studenckiego kółka miłośników języka polskiego, działającego od 4 lat przy bibliotece Uniwersytetu. Oksana brała udział jako recytatorka w koncercie literackim polskich poetów Podola w grudniu 2011 na Uniwersytecie Medycznym, honorowym gościem którego był Konsul Generalny RP w Winnicy Pan Krzysztof Świderek.
„Być Polakiem” to konkurs, łączący młodych Polaków na całym świecie. Trzy lata temu Fundacja „Świat na Tak” z inicjatywy pani poseł Joanny Fabisiak po raz pierwszy zadała pytanie młodym Polakom za granicą: Co to znaczy być Polakiem? Organizatorami konkursu „Być Polakiem” są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, ORPEG, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, MSZ RP.
W tym roku, w porównaniu z pierwszą edycją, do konkursu zgłosiło się pięć razy więcej uczestników. Do organizatora wpłynęło 560 prac z 30 krajów świata, z czego najwięcej, bo aż 79 z USA. Z Afryki (z Tunezji) przysłano wiele ciekawych projektów, z Azji (Kazachstanu, Uzbekistan) z dalekich Islandii i Chile. Taka ilość chętnych do wzięcia udziału w konkursie oznacza, że wzrasta poczucie polskości wśród młodzieży polonijnej za granicą.
Pierwsza grupa, w wieku od 8 do 12 lat, opowiadała rodzinne historie o tym, jak dziadek poznał babcię. Z nadesłanych prac było widać, że bardzo ważną rolę w budowaniu polskiej tożsamości za granicą odgrywają właśnie starsi członkowie rodziny.  Rodzina jest pierwszym symbolem szczęśliwego życia młodego Polaka dla dzieci urodzonych poza Krajem. Historie opowiedziane przez dzieci kończą się najczęściej stwierdzeniem „Chcę być taki, jak moi dziadkowie”.
W drugiej grupie wiekowej 13-15-latkowie zastanawiali się – jakie skarby kultury polskiej zabiorą w swoje dorosłe życie.
W grupie młodzieży szkolnej 16-19-latkowie sprawdzali, jak postrzegana jest Polska przez ich przyjaciół z kraju zamieszkania. Z wiekiem wrasta świadomość i Polska przestaje być „sielskim krajem lat dziecinnych”. Młodzi Polacy za granicą zachowują perspektywę krytyczną, typową dla swojego wieku i czują przywiązanie do kraju urodzenia swoich rodziców, a młodzież zagraniczna lubi Polskę, dzięki swoim polskim kolegom.
W ramach trzeciej kategorii konkursu starsza młodzież – studenci rozważali, co dla nich znaczy pojęcie honoru wczoraj i dziś. W dzisiejszych czasach honor stał się „niemodnym” tematem, honor jest w nas, może w nieco zmienionej postaci. I choć warunki się zmieniają: on był „wczoraj” i jest nadal „dzisiaj”.
Dziękujemy Pani Edycie Niedźwiedzkiej – Konsul RP w Winnicy za przesłane zaproszenie do udziału w tym konkursie.

dr Walery Istoszyn
Prezes Stowarzyszenia „Świetlica Polska” w Winnicy

{morfeo 154}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *