Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Polsce z udziałem pary prezydenckiej

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Polsce z udziałem pary prezydenckiej

Polska para prezydencka będzie uczestniczyć w mszy św. za Ojczyznę i w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Prezydent weźmie też udział w Marszu Narodowym.

Oficjalne uroczystości z udziałem prezydenta w ramach Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczną się w niedzielę rano. Prezydent złoży wtedy wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Następnie para prezydencka uda się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odprawiona zostanie uroczysta msza św. w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z prezydentem RP zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 roku. Andrzej Duda złoży też wieniec przy grobie śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Po mszy świętej z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się uroczystość posadzenia siedmiu dębów na cześć siedmiu Ojców Wolności – osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. W uroczystości tej wezmą udział prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz kard. Kazimierz Nycz.

Tuż przed południem para prezydencka weźmie udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W trakcie uroczystości w samo południe nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Po ceremonii prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego usytuowanym przy pl. Piłsudskiego.

Następnie na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość wręczenia najwyższych polskich odznaczeń – Orderów Orła Białego – nadanych pośmiertnie 25 wybitnym Polakom „zasłużonym dla chwały, dobra i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”. Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Po uroczystości na godz. 15.00 zaplanowany jest Marsz Państwowy. W marszu będzie uczestniczył m.in. prezydent, premier Mateusz Morawiecki a także – według zapowiedzi rzecznik PiS Beaty Mazurek – prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i politycy tej partii.

Prezydent potwierdził, że zamierza pójść w Marszu Państwowym 11 listopada w czwartek w wywiadzie dla Radia Maryja i Telewizji Trwam. Jak podkreślił, wierzy, „że siły porządkowe zabezpieczą go w sposób perfekcyjny, jeżeli dojdzie do jakichkolwiek incydentów, czy prób zakłócenia spokoju, bo oczywiście teoretycznie nie można wykluczyć, że takie mogą się zdarzyć”. „Choć mam nadzieję, że nikt nie będzie chciał w taki sposób psuć nam święta odzyskania niepodległości” – zaznaczył Duda.

Duda podkreślił, że 11 listopada „jedynymi barwami, które powinny nas spajać, powinny być barwy biało-czerwone”. Wezwał, żeby nie mieszać do obchodów „niczego innego, a zwłaszcza czegoś, co mogłoby oburzyć kogoś, co mogłoby kogoś zranić, słów, które są źle odbierane”. „Powstrzymajcie się proszę państwo od tego, nawet jeśli ktoś ma ostry temperament” – mówił prezydent.

Wieczorem 11 listopada prezydent będzie w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie razem z mieszkańcami miasta weźmie udział w obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent będzie m.in. wspólnie z mieszkańcami śpiewał pieśni patriotyczne.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 10.11.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code