Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Odznaczenia dla działaczy środowiska polskiego w WOK oraz koncert muzyków z Krakowa w ramach obchodów Święta Niepodległości Polski w Winnicy

Odznaczenia dla działaczy środowiska polskiego w WOK oraz koncert muzyków z Krakowa w ramach obchodów Święta Niepodległości Polski w Winnicy

Od wspólnego złożenia kwiatów pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego na ulicy Sobornej rozpoczęły się 9 listopada główne obchody 101. rocznicy Święta Niepodległości Polski w Winnicy.

Polacy z czterech ukraińskich obwodów, należących do Winnickiego Okręgu Konsularnego, zebrali się by zaśpiewać „Pierwszą brygadę” i upamiętnić wybitnego rodaka, który 99 lat temu w Winnicy spotkał się z Petlurą i potwierdził zamiar dalszej polsko-ukraińskiej ofensywy na bolszewików.

W tym samym czasie tuż obok tablicy rozłożono stoisko niepodległościowe, wzbogacone o śpiewanie polskich pieśni patriotycznych, warsztaty z robienia prezentów, poczęstunek i spotkania z Polakami z Polski oraz Ukrainy.
W złożeniu kwiatów wzięli udział także przedstawiciele polskiego MSZ na czele z zastępcą Ambasadora RP na Ukrainie oraz Damianem Ciarcińskim – Konsulem Generalnym RP w Winnicy.
Następnie wydarzenie przeniosły się na salę konferencyjną hotelu „Francja”, gdzie przed prezesami polskich organizacji społecznych bieżące kwestie, dotyczące współpracy z KG RP przedstawili Damian Ciarciński, Sebastian Delura, Magda Arsenicz oraz Alicja Zyguła. Dotyczyły one kwestii przyjmowania na Kartę Polaka, składania wniosków wizowych oraz działalności projektowej.

Niezapomniany koncert muzyków z Krakowa czekał na publiczność licznie zgromadzoną w Filharmonii Winnickiej. Władze ukraińskie reprezentował parlamentarzysta Anatolij Drabowskij (partia Sługa Narodu).
Podczas imprezy trwającej blisko 2 godzin widzowie mogli posłuchać utworów Moniuszki, Zarębskiego, Chopina i innych autorów, mających związek z miejscowościami, należących dzisiaj do Ukrainy. 7 przedstawicieli społeczności polskiej zostało nagrodzonych Srebrnymi Krzyżami Zasługi oraz tytułem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Zwieńczeniem sobotnich obchodów Święta Niepodległości w Winnicy stało się przyjęcie w restauracji „Mont Blanc”. Gości bawił zespół „Srebrne Głosy”. Słowo powitalne wygłosili m.in. Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, zastępca szefa Winnickiej Rady Obwodowej Mychajło Kremeniuk, przedstawiciele władz samorządowych z obwodów żytomierskiego, winnickiego oraz chmielnickiego.

Redakcja, 11 listopada 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code