Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Odsłonięcie rzeźby Anny Kijowskiej w Krakowie

Odsłonięcie rzeźby Anny Kijowskiej w Krakowie

W dniu 19 listopada br. na dziedzińcu krakowskiego magistratu została odsłonięta rzeźba Anny Kijowskiej.

Wtorkowa uroczystość stała się kulminacją serii projektów, mających na celu zacieśnianie współpracy i przyjaźni między Krakowem a Kijowem. Rzeźba przedstawiająca Annę Kijowską – ukraińską księżniczkę, córkę Jarosława Mądrego, wychowanicę królowej Polski Marii Dobroniegi i przyszłą królową Francji – stanęła na dziedzińcu Urzędu Miasta przy pl. Wszystkich Świętych.

Wykonany z brązu pomnik dla Krakowa ma około metra wysokości. Przedstawia księżniczkę Annę w okresie dzieciństwa. Księżniczka jest ubrana w długą szatę, na głowie ma delikatną koronę przypominającą wianek, a do serca przytula księgę – przybyła na dwór francuski z oświeconego Kijowa Anna była bowiem jedyną piśmienną osobą we francuskiej rodzinie królewskiej.

Rzeźba, która stanęła na dziedzińcu Pałacu Wielopolskich, została zaprojektowana przez Fedira Bałandina. Jej wykonawcą jest ukraiński artysta Konstantyn Skrutycki.

Pomnik został podarowany Krakowowi przez organizację społeczną „Cztery Królowe” oraz Kijowską Miejską Administrację Państwową Kijowa podczas ubiegłorocznych Dni Kijowa w Krakowie.

Walentyna Jusupowa za: Dziennik Polski, 22 listopada 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code