Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Odpust parafialny w Sławucie

Odpust parafialny w Sławucie

6 lutego 2020 roku Sławucka Parafia Rzymskokatolicka przeżywała uroczystości odpustowe ku czci św. Doroty – dziewicy i męczennicy.

Według tradycji św. Dorota pochodziła z Cezarei Kapadockiej (dzisiejsza Turcja). Jej greckie imię „Dorota” oznacza „dar od Boga”. Święta Dorota żyła na przełomie III i IV w. n.e. Zginęła śmiercią męczeńską poprzez ścięcie w czasach prześladowań chrześcijan.

Święta Dorota jest patronką ogrodników i młodych małżeństw. W ikonografii przedstawiana jest jako młoda kobieta w stroju królewskim z koszem jabłek i róż w dłoniach. Grób św. Doroty znajduje się w kościele jej imienia w Rzymie na Trastevere.

Najświętszą Eucharystię koncelebrowali proboszcz ks.Wadym Pidkowa, poprzedni proboszcz, ks.Jan Szańca, księża z dekanatu polońskiego (diecezja  kamieniecko-podolska),  księża z Ostrogu (diecezja łucka). Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór parafialny, zabrzmiała pieśń ku czci św. Doroty, do której  tekst i muzykę napisał  sławucki parafianin S. Falkowski. Przed zakończeniem Mszy św. została odmówiona litania do Najświętszej  Marii Panny, po której odśpiewano Te Deum.

W ludzkim rozumieniu są to imieniny patronki kościoła parafialnego, i  że skoro parafia ma swoje imieniny, to znaczy że wszyscy członkowie wspólnoty świętują, niejako są zaproszeni na „imprezę” ku czci patronki świątyni.

I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie wielkie zaskoczenie  dla nas wiernych, że  po 26 lat świętowania uroczystości odpustowej w języku polskim,  po raz pierwszy, w dawniej  przywróconej wiernym świątynie, Mszę odprawiono w języku ukraińskim.

Odpust parafialny to przede wszystkim święto wspólnoty wiernych tworzącej daną parafię, w większości  są to rodziny narodowości polskiej.  I odpust parafialny to okazja do spotkania całych rodzin, to okazja do wspomnień, przypominania prawdziwych wartości młodemu pokoleniu, poczucia dumy płynącej z pochodzenia, uświadamianiu sobie skąd jestem, gdzie żyję, dokąd zmierzam.

Dla tego przypomnimy sobie  słowa Świętego Jana Pawła II skierowane  do  Polaków za granicą: „Bardzo ważne jest, by czuć się Polakiem, mieć świadomość polskich korzeni, które sięgają tysiąca lat” – mówił Papież Polak w Rzymie w 1990 roku. I nie wolno nam tych słów zapomnieć.

Święta Doroto, Patronko nasza, weź nas w opiekę i módl się za nami!

Julia Opanasiuk, Sławuta, fot.: O. Mohyrczuk, 13 lutego 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code