Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Oddali hołd bohaterom z „ukraińskiej” listy katyńskiej

Oddali hołd bohaterom z „ukraińskiej” listy katyńskiej

W 70. rocznicę zbrodni katyńskiej Dom Polski w Żytomierzu zorganizował wyjazd na Wojskowy Cmentarz w Bykówni. Uczestnikami wycieczki do miejsca zbrodni reżimu komunistycznego byli studenci i wykładowcy z uczelni wyższych Żytomierza, słuchacze kursów językowych przy Domu Polskim, członkowie Żytomierskiego Studenckiego Klubu Polskiego, Zjednoczenia Szlachty Polskiej oraz Stowarzyszenia Polaków im. Juliana Lublińskiego z Nowograda Wołyńskiego.

Wycieczka odbyła się w drugiej połowie kwietnia, 80-osobowa grupa złożyła kwiaty, zapaliła znicze na Polskim Cmentarzu Wojskowym oraz na tak zwanej części ukraińskiej, gdzie spoczywają szczątki tysięcy ofiar represji stalinowskich z lat 30.-40. XX wieku.

Młodzież z Nowograda Wołyńskiego na czele z panią prezes Wiktorią Szewczenko recytowała wiersze w pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej. Mszę świętą w intencji ofiar reżymu komunistycznego odprawił proboszcz parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Kijowie ks. Bogdan Kusznir SAC.

Już po raz drugi Dom Polski w Żytomierzu organizuje wyjazd do lasu bykowniańskiego, aby szczerą modlitwą uczcić pamięć niewinnie zabitych Polaków, oddać hołd ich heroicznemu życiu i męczeńskiej śmierci.

Słowo Polskie, 01.05.15 r., KZ