Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Od Sosnowca do Kuryłówki – śladami małego Ignacego Jana Paderewskiego

Od Sosnowca do Kuryłówki – śladami małego Ignacego Jana Paderewskiego

Postać i dzieło Ignacego Jana Paderewskiego nawet po 75 latach jego śmierci budzi żywe zainteresowanie u ludzi zarówno jak w Polsce tak i na Ukrainie. Jednym z takich miłośników Wielkiego Polaka jest pan Paweł Koch – organista katedry Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

Na początku lipca 2016 roku pan Paweł wyruszył w podróż śladami dzieciństwa Paderewskiego. Zaczęła się jego podróż od zwiedzenia perełek polskiej kultury na Ukrainie – Lwowa i Krzemieńca. Następnie pan Paweł odwiedził małą wieś w obwodzie Chmielnickim – Sudyłków, gdzie mały Ignacy spędził lata swego dzieciństwa u cioci. Później, już jako osoba dorosła, Paderewski wspominał o pochowaniach zamordowanych żydów na miejscowym cmentarzu – było to przerażającym doświadczeniem dla małego Ignacego.

Następnym punktem był Żytomierz. W ciągu całego dnia podróżujący z Polski zwiedzał miejsca związane z Paderewskim – grób ojca, macochy, siostry, budynek rodziny Paderewskich w Żytomierzu, jak również inne ślady kultury polskiej w naszym mieście.

Następnego dnia pan Paweł wyruszył do obwodu winnickiego. W tej podróży towarzyszyła mu dyrektor Domu Polskiego Irena Perszko. Głównym celem wizyty było zwiedzenie grobu matki Paderewskiego – Polikseny Paderewskiej z domu Nowickiej. Turyści zawitali do rodzimej wioski Paderewskiego – Kuryłówki. Na miejscowej szkole umieszczono tablicę, która informuje, że w tej miejscowości w 1860 roku urodził się Ignacy Jan Paderewski. Po rozmowie z mieszkańcami wsi goście byli, że oni chronią pamięć o swym rodaku.

Dalej podróż na cmentarz. Przez wysoką trawę i prawie nie pokonane krzaki dotarcie do celu – wśród gaju bez śladów innych grobów i pochowków znalazła wieczny odpoczynek 29-letnia Poliksena Paderewska.

W Chmielniku podróżujących gościnnie spotkał ks. Jarosław – proboszcz miejscowej parafii w której to 156. lat został ochrzczony Paderewski. Ku czci 150. rocznicy tego wydarzenia na kościele umieszczona została tablica pamiątkowa.

Bądźmy dumni, że to nasza ziemia podarowała światowi wybitnego muzyka, wielkiego patriota i męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Korzystajmy z każdej możliwości poznać go bliżej i upowszechniać tę wiedzę.

DP w Żytomierzu, 11.07.16 r.