Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Od końca marca kontenery z Turcji można będzie szybko dostarczać przez Ukrainę do polskiego Sławkowa

Od końca marca kontenery z Turcji można będzie szybko dostarczać przez Ukrainę do polskiego Sławkowa

30 marca nowa trasa dla multimodalnych przewozów towarowych pozwoli dostarczać towarzy z portu Karas w Turcji poprzez przeprawę promowo-kolejową w ukraińskim Czarnomorsku i miastem Sławków (Polska) przez przejście pograniczne w Hrubieszowie mijając Rosję.

Prezes „Administracji Portów Morskich Ukrainy” Aleksander Gołodnicki zaznaczył podczas IV Ukraińsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego, że koszt transportu jednego kontenera z Karasu do Sławkowa wyniesie około 1700 euro.

Kilka tygodni wcześniej Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu rządową ustawę nr 4258 „O przewozach multimodalnych”, w której proponuje się wprowadzenie na Ukrainie koncepcji transportu multimodalnego i kombinowanego towarów, terminalu multimodalnego, oraz dokumentu przewozowego – multimodalnego itp.

Sławków jest najdalej na zachód Europy wysuniętym punktem przeładunkowym na linii szerokotorowej w Europie Środkowej. Posiada nowoczesny Euroterminal, a także dogodne skomunikowanie z siecią drogową i kolejową.

Linia kolejowa nr 65 jest najdłuższą szerokotorową linią kolejową w Polsce. Jej długość od granicy państwa do stacji towarowej w Sławkowie wynosi 394,650 kilometrów. Łączna długość torów na linii wynosi 524,339 kilometrów. Jest powszechnie uważana za najdalej wysuniętą na zachód Europy linię o rozstawie toru 1520 mm.

Od 2001 roku linia kolejowa LHS ma charakter wyłącznie towarowy i obsługuje tylko przewozy międzynarodowe. Na końcu linii i wzdłuż jej przebiegu znajdują się terminale przeładunkowe wykorzystywane do rozładunku różnego rodzaju towarów przywożonych do Polski z Ukrainy, z innych państw byłego Związku Radzieckiego, a także z Chin.

Słowo Polskie, 25 marca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code