Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Od 1 września poważne zmiany w ukraińskim szkolnictwie

Od 1 września poważne zmiany w ukraińskim szkolnictwie

Fot. Hromadske.ua

Zgodnie z wymogiem reformy oświatowy w kraju nad Dnieprem od 1 września 2020 roku blisko 200 tysięcy uczniów szkół rosyjskojęzycznych przeszło na ukraiński język nauczania.

Zmiany dotyczą także młodzieży szkolnej w szkołach z językiem nauczania innym niż rosyjski – np. krymskotatarskim, polskim czy węgierskim.

Komentując zaszłe zmiany przedstawiciel ukraińskich władz Taras Kremiń  zaznaczył, że są dwie kategorie uczniów, które będą stopniowo przechodziły na język ukraiński w swoich szkołach:

Pierwsza kategoria – rdzenne narody (w pierwszej kolejności dzieci z krymskotatarskich rodzin). Dla tej kategorii w szkołach podstawowych nauczanie może odbywać się w języku mniejszości, a w szkole średniej ilość przedmiotów w języku ukraińskim zostanie zwiększona do 80 proc.

Druga kategoria – przedstawiciele mniejszości narodowych, języki których są oficjalnymi językami krajów Unii Europejskiej. W tym wypadku tak samo w szkole podstawowej można uczyć dzieci w języku mniejszości, w szkole średniej od 24 do 40 proc. wykładów mają odbywać się w języku ukraińskim, w szkole ponadpodstawowej – do 60 proc.

Jak zaznaczają ukraińskie władze celem tych zmian jest zwiększenie poziomu znajomości języka urzędowego oraz lepszych wyników uczniów w maturze z ukraińskiego.

Redakcja, 4 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code