Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Obchody Święta Niepodległości Polski w winnickiej „czwórce” to już tradycja

Obchody Święta Niepodległości Polski w winnickiej „czwórce” to już tradycja

20 listopada w szkole Nr 4  miasta Winnicy odbyły się obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W odświętnie udekorowanej w barwy narodowe sali zebrała się młodzież szkolna oraz członkowie Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, Stowarzyszenia „Kresowiacy”, „Polskich fundamentów Winniczyzny” z Jakuszyniec. Gościem honorowym na imprezie był konsul KG RP w Winnicy Przemysław Szymański.

Święto Niepodległości to dla każdego Polaka bardzo ważna data – symbolizująca miłość do Ojczyzny, walkę polskiego narodu o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

Program artystyczny w winnickiej „czwórce” rozpoczął się z odśpiewania Hymnów Narodowych Polski i Ukrainy. Następnie kwartet smyczkowy pod batutą Ludmiły Gromowej zaprezentował utwory muzyczne Fryderyka Chopina oraz znane polskie melodie ludowe.

Podczas uroczystości nie zabrakło poezji patriotycznej. Mikołaj Czub recytował wiersz Marii Konopnickiej „Ojczyzna”, Ewelina Mazur – utwór Norwida „Moja Piosnka”. Taras Siwajew opowiedział o Polsce słowami poety Antoniego Słonimskiego.

Pamięć o bohaterskiej przeszłości Polaków i dumę z odzyskanej po latach zaborów niepodległości przywoływały pieśni o tematyce patriotycznej. Do wspólnego śpiewania mogli dołączyć się wszyscy uczestnicy. „Pierwsza brygada”, „Wojenko,wojenko”, „Rota” – to pieśni, nie potrzebujący reklamy, na Podolu w latach 1917-1920 śpiewały je legioniści i żołnierze Wojska Polskiego, walczący z bolszewikiem. Całości dopełnił pokaz choreograficzny uczniów szkoły nr 4.

Przyjemną niespodzianką dla młodzieży był konkurs „Co wiem o Polsce”. Każdy uczestnik, odpowiadając na nietrudne pytania, dotyczące swojej historycznej Ojczyzny, mógł liczyć na wspaniałe nagrody – gry planszowe dotyczące historii Polski, przekazane przez polski Instytut Pamięci Narodowej.

Artyści i organizatory tej patriotycznej imprezy zostali wynagrodzeni przez publiczność zasłużonymi brawami.

Impreza odbyła się w ramach projektu „Biało czerwone ABC – rozwój edukacji polskiej na Ukrainie”, którym opiekuje się Fundacja „Wolność i Demokracja” w ramach sprawowania opieki Senatu na Polonią i Polakami za granicą.

Nina Czub, zdjęcia: Aleksy Mazur, 21.11.16 r.