Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja w klubie polskiej książki w Płoskirowie

Obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja w klubie polskiej książki w Płoskirowie

20 maja 2021 roku w dawnym Płoskirowie doszło do spotkania w ramach obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Które było wcześniej odterminowane w związku z chorobą organizatora.

Uczniowie Punktu nauczania języka polskiego im. Janusza Korczaka pod opieką Pani Ireny Letawinej zebrali się w klubie Polskiej książki założonej w obwodowej bibliotece dla dzieci w m. Chmielnicki, aby uczcić ten ważny dzień w historii Polski.

To spotkanie odbywało się w niezwykły sposób, ponieważ zostało urozmaicone konwersacją w trybie on-line z podobną biblioteką we wsi Bojadła województwa lubuskiego. Biblioteka już od wielu lat prowadzi podobne spotkania dla dzieci uczących się języka polskiego w Chmielnickim. Pani Irena Letawina zaprezentowała krótką lekcję historii i patriotyzmu, która przeniosła wszystkich w minione wieki czasów I Rzeczypospolitej , uroczystość przybliżyła dzieciom i młodzieży wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji (pierwszej w Europie, a drugiej na świecie).

Pani Katarzyna Tomaszewska biblioteką ze wsi Bojadła opowiadziła również historie wsi oraz prezentowała zabytki architektury – zamki i pałace.
Bibliotekarki z obu stron przygotowały dla dzieci zadania, a uczniowie jednocześnie układali puzzle przedstawiające zabytki architektury Polski i Ukrainy.

Zespół Płoskirowskie dzwoneczki zaśpiewał piękne patriotyczne pieśni, „Witaj Majowa Jutrzenko”, „Jak długo w sercach naszych”, również dzieci uczące się języka polskiego recytowały wiersze patriotyczne.

Po zakończeniu programu głos zabrała Dyrektor biblioteki Pani Walentyna Czornous dziękując uczniom za piękne zaprezentowanie utworów literackich i muzycznych, a także wszystkim którzy przygotowali to spotkanie. Pani Dyrektor życzyła wszystkim przeżywania w miłej atmosferze chwil patriotycznych związanych ze świętami majowymi.

Projekt objęty wsparciem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Irena Medlakowska, 19 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code