Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Żytomierzu

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Żytomierzu

Z okazji święta języka ojczystego Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Centrum Informacyjno-Edukacyjny KUL zorganizował Dyktando z Języka Polskiego oraz VI Konkurs Historyczny

Jest już tradycją, że w dniu obchodzonego na całym świecie święta ustanowionego przez UNESCO Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie przygotowuje dyktando i konkurs wiedzy historycznej. Przystępującym w tym roku do sprawdzianu ze znajomości polszczyzny konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński złożył życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Prezes ŻOZPU Wiktoria Laskowska-Szczur zaznajomiła z historią Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i jego obchodami w Żytomierzu: „Nasza historia pamięta wydarzenia związane z zakazem używania języka ojczystego, wystarczy przypomnieć carskie uchwały po Styczniowym Powstaniu 1863 r. oraz sowieckie represje, czystki etniczne 1930-1938 r.”. Również organizatorzy życzyli młodzieży połamania piór.

Tekst dyktanda przygotowała i odczytała Mirosława Starowierow.

Nagrody dla zwycięzców ufundował Konsulat Generalny RP w Winnicy.

W naszej Polskiej Szkole Sobotnio – Niedzielnej im. I. J. Paderewskiego na lekcjach języka polskiego czytali ciekawostki związane z naszym językiem, rozwijali słownictwo, ćwiczyli poprawność ortograficzną, grali w gry językowe.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego podkreśla bogactwo różnorodności językowej, zachęca do nauki języków obcych oraz daje poczucie dumy z bogactwa naszego języka.

Gorąco zachęcamy do brania udziału w następnych konkursach!

Szkoła jest objęta wsparciem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Wiktoria Laskowska, 10 marca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code