Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Obchody Dnia Polonii i Polaków w Winnicy

Obchody Dnia Polonii i Polaków w Winnicy

W dniach 4 i 5 maja 2019 roku w Winnicy odbyły się obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą, zorganizowane przez Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, Chrześcijańsko-Demokratyczny Związek Polaków Winnicy przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Imprezy zostały objęte wsparciem w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

W trakcie przygotowań wysłaliśmy około czterdziestu kartek świątecznych do organizacji polonijnych w całym świecie, które przyłączyły się do projektu „Wielka Polska Rodzina”.
Pierwsza część uroczystości została przeprowadzona w Winnickim Obwodowym Centrum Młodzieżowym „Kwadrat”. Na spotkaniu zebrali się  przedstawiciele organizacji polskich, Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, a także nauczyciele języka polskiego.

Kierując do zebranych słowo powitalne, Pan wicekonsul Sebastian Delura podkreślił znaczenie Dnia Polonii i Polaków za Granicą dla integracji wspólnoty polskiej oraz jej ogromny wkład i zaangażowanie w działania wspierające nauczanie języka polskiego,  i wiedzy o Polsce w Winnickim Okręgu Konsularnym. Następnie uczestnicy spotkania odśpiewali hymn Polski oraz Unii Europejskiej. Zamiarem organizatorów było aby spotkanie, podczas którego śpiewaliśmy różne pieśni patriotyczne, odbyło się w radosnej i rodzinnej atmosferze.

Jednym z ważnych elementów spotkania stała się wystawa starych polskich książek z autentycznymi egzemplarzami powieści Henryka Sienkiewicza, Gabrieli Zapolskiej czy Andrzeja Niemojewskiego. Najstarsza z nich została wydrukowana 142 lata temu – w 1877 roku.

Przedstawiona została również  prezentacja multimedialna o Polakach z Podola oraz ciekawy quiz historyczny przygotowany przez pana Jerzego Wójcickiego. Naszym polskim śpiewaniem , kierowały- nauczycielka języka polskiego skierowana do pracy w Winnicy przez ORPEG – pani Lidia Paulukiewicz oraz pani Maria Kozyrska-Mazur, a pani Helena Melnyczuk akompaniowała na fortepianie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Fundację Wolność i Demokracja oraz Konsulat w Winnicy. Świąteczny poczęstunek i pyszny tort zakończyły pierwszy dzień naszego świętowania.

W niedzielę 5 maja po mszy świętej dla dzieci odbył się koncert uczniów Winnickiej Dziecięcej Szkoły Muzycznej Nr 1 oraz Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”. W ramach koncertu zostały wykonane utwory polskich i europejskich kompozytorów. Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Anielskiej brat Konstanty Morozow powiedział, że kiedy dzieci grają dla dzieci – to jest najlepszy przykład opowiadania o Polsce przez muzykę.

W kościele zabrzmiały utwory m.in. Chopina, Paderewskiego, a na zakończenie koncertu została wykonana ulubiona pieśń papieża Jana Pawła II „Barka”. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Winnicy oraz rocznicy Konstytucji 3 maja zakończyły się złożeniem  kwiatów pod pomnikiem wybitnego Polaka św. Jana Pawła II przy kościele kapucynów pw. Matki Boskiej Anielskiej.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest obchodzony od 17 lat w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, w dowód uznania wierności i przywiązania do polskości. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w projekcie współfinansowanym w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

Maria Kozyrska, Aleksy Mazur, CRiP „Polonia”, 10 maja 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code