Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Obchody Dnia Polaków za Granicą w Krasiłowie

Obchody Dnia Polaków za Granicą w Krasiłowie

Goście z Polski na tle zabytkowe kamienicy w Antoninach

2 maja większość Polaków z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wywiesza na swoich domach biało-czerwone flaga. A Polacy, mieszkający za granicą, obchodzą w tym dniu swoje własne święto – Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Tego dnia na zaproszenie „Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenie miasta Krasiłowa” do obwodu chmielnickiego zawitała delegacja z Polski w składzie której byli członkowie Podgórskiego Stowarzyszeniea Przyjaciół Sztuk Wszelkich im. Karola Wojtyły w Krakowie – Anna Miśkiewicz, Krystyna Miśkiewicz, Elżbieta Żórawska – Dobrowolska, malarka Elżbieta Śmigiel i prezes artysta plastyk Adam Pochopień.

Później dołączyła do nich druga grupa – panie zrzeszone przy Izbie Regionalnej działającej przy Bibliotece Publicznej w Zielonkach pod Krakowem na czele z dyrektorem biblioteki panem Mariuszem Zielińskim.

Dla gości zorganizowano wycieczkę po terenie byłego pałacu Potockich w Antoninach (pałacowy-architektoniczny rezerwat „Antoniny”). Тa wycieczka sprawiła duże wrażenie na gości z kraju nad Wisłą. Оdwiedzili oni także pamiętny znak we wsi Duża Salicha, postawiony w miejscu bitwy polskich powstańców styczniowych z rosyjską karną drużyną w maju 1863 roku i uczcili pamięć poległych złożeniem kwiatów i czytaniem wspólnej modlitwy w języku polskim i ukraińskim.

Druga część festynu z okazji Dnia Polonii odbyła się na sali czytelni Krasiłowskiej Centralnej Rejonowej Biblioteki przy współudziale przedstawicieli miejscowej władzy, prezesa obwodowego ośrodka Związku Polaków Franciszka Micińskiego i gości z m. Chmielnickiego, członków polskiego kulturalno-oświatowego stowarzyszenia m. Krasiłowa, uczniów polskiej sobotniej szkoły, członków Ruchu Skautowego założenogo przy polskiej szkole , użytkowników i pracowników rejonowej biblioteki.

Prezes PKOS Rusłan Garnyk i bibliotekarz Ołena Mojseniuk opowiedzieli o historii obchodów Dnia Polonii i Polaków za granicą. Anna Miśkiewicz przeprowadziła slajd prezentację pt. „Malopolska” o regionie Polski z którego oni przyjechali. Uczniowie sobotniej szkoły przeczytali wiersze w języku polskim, a zespół skautów wykonał piosenkę „Polskie kwiaty”. Gościom z Polski i wszystkim obecnym wokalna grupa „Neposydyi” i starsza wokalna grupa „Barwy” Krasiłowskiej szkoły muzycznej podarowały świetne muzyczne kompozycje (wykladowca pani Taisa Danyluk, czlonek PKOS m.Krasiłowa).

Obecni na sali poznały wystawę sztuki dekoracyjnej, na której przedstawiono dzieła, przywiezione przez gości z Polski oraz wykonane przez członków polskiej sobotniej szkoły miasta Krasiłowa.

Pod koniec, w prezencie obecnym, Ina Gryciuk i Tetiana Pidberezna wykonały ukraińską piosenkę na pamięć o pobycie na Ukrainie. Goście podziękowali za koncert uczniom polskiej szkoły i poczęstowały wszystkich obecnych słodyczami . – Wygląda na to, że to początek dobrych i długotrwałych stosunków z Podgórskim Stowarzyszeniem, a także potwierdzenie tego, że właśnie polski naród jest naszym braterskim narodem! Dziękujemy za prezenty dla naszej polskiej sobotniej szkoły – powiedział Rusłan Garnyk, prezes polskiej organizacji w Krasiłowie. „Dziękujemy za przemiłe spotkanie i cały wspaniały dzień. Na długo pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci” – podziękowała w liście po powrocie mieszkańcom z WołyniaAnna Miśkiewicz z  Podgórskiego Stowarzyszeniea Przyjaciół Sztuk Wszelkich im. Karola Wojtyły w Krakowie.

Rusłan Garnyk, Krasiłów, 05.05.17 r.

 

Goście z Polski na tle starej willi w Antoninach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *