Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Obchody 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki objęto patronatem UNESCO

Obchody 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki objęto patronatem UNESCO

W 2017 roku przypadnie 200. rocznica śmierci polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki (1746-1817). O objęciu jej patronatem UNESCO poinformował w piątek dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki Leszek Cierpiałowski.

Mamy nadzieję, że ten patronat ułatwi nam, opiekunom kopca Kościuszki, we współpracy z różnymi instytucjami, godne obchody rocznicy śmierci generała, naczelnika powstania kościuszkowskiego –  powiedział.

Wniosek o patronat UNESCO złożyły wspólnie trzy organizacje kościuszkowskie w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Australii. Przedstawiciele Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie uważają, że 200. rocznica śmierci wybitnego Polaka będzie doskonałą okazją do upamiętnienia i przybliżenia w Polsce i na świecie tej wybitnej postaci, bowiem dziwi fakt, jak twierdzi dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki, iż „Kościuszko jest bardziej znany jest w USA niż w Polsce.

W ramach obchodów okrągłej rocznicy śmierci Kościuszki w Krakowie Komitet planuje przeprowadzić zlot młodzieży, koncerty okolicznościowe, wystawy, projekcje filmów, odczyty i warsztaty. Zostanie również oznakowany i opisany pierwszy Krakowski Szlak Kościuszkowski – trasa turystyczna po miejscach i zabytkach związanych z historią naczelnika.

Kulminacją obchodów ma być Krakowski Tydzień Kościuszki, zaplanowany na 10-16 października 2017 r., oraz międzynarodowa konferencja środowisk kościuszkowskich.

Komitet UNESCO napisał w swoim oświadczeniu: „Takie rocznice są okazją do organizowania szeroko zakrojonych obchodów na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Stwarza to możliwość promocji dorobku polskiej kultury, nauki, historii w kraju i na świecie, nadając tym wydarzeniom wyjątkową rangę i znaczenie, a także sprzyja nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych”.

3 lutego obchodziliśmy 270. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki, na 22 marca przypadnie 223. rocznica insurekcji kościuszkowskiej.

Generał Tadeusz Kościuszko przybył na Podole jesienią 1790 r. i spędził na Kresach Wschodnich prawie dwa lata. Komenda jego zajmowała znaczny obszar kraju – trzy województwa: podolskie, bracławskie, kijowskie, i spory fragment wołyńskiego. Sztab dywizji mieścił się w Międzybożu, liczne rozjazdy patrolowały wzdłuż rzeki Dniepr, sięgając Czarnobyla, Byszowa i Czerkas, bataliony rozkwaterowane były w Nowym Konstantynowie, Berdyczowie, Litynie, Brahiłowie, Niemirowie, Krasnem, Ładyżynie, Chmielniku i Tynnej, docierając na połodniu do Dniestru, którego znowu luki obsadzało zwykle wojsko, bezpośrednio zależne od komendanta kamienieckiego.

Kościuszko, udając się na Podole, zahaczył o Kamieniec. Po kampanii w Lublinie generał pragnął swobodnie odetchnąć w towarzystwie serdecznego przyjaciela Józefa Orłowskiego, komendanta twierdzy pogranicznej, który przed kilku miesiącami przybył na kresy i miał już czas rozpatrzeć się po okolicy.

Dawni towarzysze parę tygodni spędzili razem. Naturalnie, że na pierwszym planie były sprawy publiczne — więc forteca. Kościuszko bardzo ją pilnie oglądał, znalazł wielkie nieporządki i pod wpływem tego wrażenia niekorzystnego pisał do swojego siechnowickiego sąsiada, p. Zaleskiego, długi list, pełen skarg i wyrzekań. „A komendę kamieniecką jak można było przedać? Kto zaufanie w sobie ma i [co] za prawo oddać drugiemu? Chyba z woli stanów! A czyż słuchano kalkulacji przez tyle lat branych pieniędzy na reperację fortecy? Kto ją widział, w jakim stanie jest ona teraz, a jak była dawniej? Frymarczyć, rangi przedawać jeden drugiemu, teraz, kiedy Rzeczpospolita potrzebuje usługi albo zdania rachunku z czynności i z postępowania dawnego!”

Słowo Polskie, PAP, przy napisaniu wykorzystano fragment książki Antoniego Józefa Rolle „Z dziejów serca”, 07.02.16 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code