Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » O polskich Sprawiedliwych w Odessie

O polskich Sprawiedliwych w Odessie

14 lipca br. w Odeskim Muzeum Holokaustu we współpracy z Polskim Instytutem w Kijowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy “Z narażeniem życia. Polacy ratują Żydów podczas Holokaustu”.

W spotkaniu wzięli udział Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, Konsul Generalny RP w Odessie Dariusz Szewczyk, Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz, Dyrektor Muzeum Holokaustu Paweł Kozlenko, przedstawiciele władz miasta oraz organizacji polonijnych, w tym członkowie Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie.

Ekspozycja prezentuje historie Polaków, którzy ryzykując życie swoje i swoich rodzin, nieśli pomoc prześladowanym Żydom podczas Drugiej Wojny Światowej. W okupowanej przez Niemców Polsce w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Po wojnie część z ratujących została uhonorowana przez państwo Izrael tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Losy ratujących i ratowanych ukazane są w kontekście historycznym okupowanej Polski, objaśnione zostają okoliczności i skala udzielanej pomocy, a także motywacje kierujące Sprawiedliwymi.

Wystawa powstała w ramach projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – “Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” w oparciu o unikatowe materiały dokumentalne Sprawiedliwych oraz Żydów, którzy przeżyli Holokaust. Wystawę stworzono ze wsparciem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Słowo Polskie na podstawie informacji WiD, 19.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code