Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » O Paderewskim na XX Jubileuszowych Dniach Kultury Polskiej w Berdyczowie

O Paderewskim na XX Jubileuszowych Dniach Kultury Polskiej w Berdyczowie

30 czerwca 2019 r. salę wystawową Muzeum Historii Berdyczowa  odwiedzili przedstawiciele władz lokalnych, KG RP w Winnicy, społeczności a także liczni goście, którzy przyjechali na obchody kolejnej rocznicy urodzin miasta.

Powodem tak licznego przybycia do placówki było otwarcie w jej murach wystawy „Ignacy Jan Paderewski”, przygotowanej przy wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy.

Na stoiskach można było zobaczyć – fotografie i dokumenty rodziny legendarnego człowieka, którego nazywano „najwybitniejszym muzykiem wśród polityków i największym politykiem wśród muzyków”.

We wczesnym dzieciństwie, Ignacy Paderewski mieszkał w majątku ciotki nad brzegiem rzeki Teterew w pobliżu Cudnowa. Tam wraz z siostrą Antoniną uczył się gry na fortepianie. Utalentowany nastolatek w wieku 12 lat rozpoczął naukę na Warszawskim Instytucie Muzyki i po jego zakończeniu kontynuował studia w Berlinie i Wiedniu, skąd rozpoczęła się jego podróż jako pianisty-wirtuoza.
Paderewski podróżował z koncertami po całym świacie. Tournee Europą i USA rozsławiło muzyka, którego zaczęto nazywać Markiem Тwainem od muzyki, „największym ze wszystkich”, „królem pianistów” i „czarodziejem klawisz”. A we Francji publiczność nazywała charyzmatycznego pianistę „paryskim lwem”. Pisał sonaty na skrzypce i fortepian, słynne orkiestry włączały do swojego repertuaru jego wybitne dzieła: operę „Мanru”, symfonię „Polonia”, „Polską fantazję” na fortepian z orkiestrą i inne. W 1890 roku Ignacy Jan Paderewski zrealizował swoje marzenie – kupił dla ojca i jego rodziny posiadłość w centrum ówczesnej guberni wołyńskiej – Żytomierzu – i do 1917 roku niejednokrotnie przyjeżdżał tu, na ulicę Podolską nr 12.

Przybyłych na uroczystości powitał mer Berdyczowa Andrzej Mazur: „Twórczość Paderewskiego łączy dwa narody, łączy polską i ukraińską kulturę. To osoba, która na długie lata wpisała swoje imię w historię świata”. Mazur przekazał podziękowania Konsulowi Generalnemu RP w Winnicy Damianowi Ciarcińskiemu za możliwość zapoznania się z materiałami ekspozycji. Ciepłe słowa adresowali obecnym wicekonsul Joanna Szeliga i goście z miast partnerskich: burmistrz Jawora Emilian Bera i prezydent miasta Siedlce Andrzej Sitnik.

Lidia Baranowska na podstawie informacji ukraińskich mediów, 7 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *