Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » O nowych wyzwaniach mówiono w ramach XII polsko-ukraińskich spotkań w Jaremczu

O nowych wyzwaniach mówiono w ramach XII polsko-ukraińskich spotkań w Jaremczu

W dniach 19-21 września w malowniczej górskiej miejscowości Jaremcze (obw. Iwano-frankowski) odbywają się kolejne polsko-ukraińskie spotkania, organizowane przez Podkarpacki Uniwersytet Państwowy oraz redakcję Kuriera Galicyjskiego.

Sytuację polityczną, gospodarczą, współpracę partnerską i transgraniczną, wpływ polityki historycznej obydwu państw na rozwój stosunków obustronnych omawiano w gronie ekspertów i naukowców w ramach tematycznych paneli i sekcji.

Uczestnicy Spotkań mogli wziąć udział w prezentacji 8 książek, poświęconych tematyce historycznej, politycznej i gospodarczej. W trakcie przerw i posiłków toczyły się aktywne dyskusje na temat dymisji dyrektora Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wiatrowycza oraz totalnej zmiany władzy na Ukrainie po wyborach prezydenckich i parlamentarnych, kiedy na czele państwa stanęły Wołodymyr Zełeński oraz partia „Sługa Narodu”.

W roli prelegentów i moderatorów wystąpili m.in. Bohdan Hud, Wasyl Rasewycz, Bogumiła Berdychowska, Robert Czyżewski, Oleh Dubisz i inni znani w środowisku eksperckim fachowcy.

Tradycyjnym elementem Polsko-Ukraińskich Spotkań jest wejście na górę Pop Iwan, które odbywa się w trzecim dniu pobytu gości w Jaremczu.

Przedsięwzięcie jest objęte patronatem Senatu RP oraz Fundacji „Wolność i Demokracja”.

Redakcja, 20 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *