Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » O muzycznym wieczorze w Winnicy poświęconym Witoldowi Lutosławskiemu

O muzycznym wieczorze w Winnicy poświęconym Witoldowi Lutosławskiemu

24 kwietnia winnickie gimnazjum kultury i sztuki stało się na kilka godzin epicentrum wydarzeń poświęconych wybitnemu polskiemu kompozytorowi, pianiście oraz dyrygentowi – Witoldowi Lutosławskiemu. Na sali koncertowej tego gimnazjum, kształcącego przyszłych muzyków oraz pedagogów, o 18.00 zaczął się muzyczny wieczór, poświęcony 100. rocznicy urodzin wybitnego Polaka z Warszawy. Przy okazji warto wspomnieć, że rok 2013 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Lutosławskiego.

Koncert, który mieli okazję oglądać i słuchać wszyscy, kto interesuje się polskim dziedzictwem kulturowym, był zaszczycony obecnością przedstawiciela Konsulatu Generalnego w Winnicy Damiana Ciarcińskiego. Oprócz konsula, posłuchać muzyki w wykonaniu wykładowcy gimnazjum Olega Rezcowa, Tatiany Nużdy oraz dziecięcego zespołu artystycznego, działającego przy polskiej organizacji „Świetlica Polska”, licznie przybyli studenci gimnazjum, członkowie polonijnych organizacji oraz przedstawiciele winnickiej inteligencji.

Organizatorzy przygotowali dla słuchaczy szereg arcydzieł Lutosławskiego, maksymalnie odzwierciedlających całokształt twórczości wielkiego artysty – cykl utworów dla fortepiano, które nadzwyczaj uczuciowo i ekspresywnie wykonał Oleg Rezcow, piosenki dziecięce na ludowe motywy, zaśpiewane przez dzieci we wspaniałych polskich strojach. W części finałowej koncertu pojawił się duet fortepianowy, składający się z dwóch wykładowców muzyki z winnickiego gimnazjum im. Leontowicza – Tatiany Nużdy oraz Olega Rezcowa. Oni bardzo profesjonalnie zagrali „Wariacje na temat Paganiniego”, które Witold  Lutosławski stworzył w 1978 roku.

Mieszkając w czasach PRL, Lutosławski zdołał stawić czoła stalinowskiemu reżimowi. Przez szarą rzeczywistość komunizmu on postrzegał piękno człowieka i natury, przekazując własne uczucia przez muzykę. Polskie państwo uhonorowało kompozytora szeregiem nagród państwowych, wśród których najważniejszą dla Lutosławskiego był chyba Order Orła Białego, nadany w 1994. Ale najbardziej godnym upamiętnieniem wybitnego kompozytora, dyrygenta i pianisty będzie nie uhonorowanie go kolejnymi kawałkami metalu czy dyplomami a słuchanie  utworów, które przez całe życie Witold Lutosławski tworzył, kierując swoją muzykę jak do osób, znających się na sztuce tak i do małych dzieci, dzięki czemu można mieć pewność, że ta muzyka przetrwa jeszcze przez wiele, wiele  lat.

Wiktoria Draczuk

Zdjęcia z koncertu

{morfeo 301}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *