Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » O Katyniu w bibliotece Timiriazewa

O Katyniu w bibliotece Timiriazewa

18 kwietnia w sali winnickiej biblioteki Timiriazewa odbył się wieczór pamięci Polaków – ofiar reżimu komunistycznego w Katyniu.
Około 50 osób zdecydowało się poświęcić dwie godziny swego życia, by uczcić pamięć polskiej kadry oficerskiej, która na mocy Konwencji Genewskiej poddała się Czerwonej Armii, ale Stalin z innymi dostojnikami, ignorując wszelkie normy powodzenia się z jeńcami wyniósł wyrok, który skazywał 22 tysiące Polaków na śmierć bez możliwości sprawiedliwego procesu sądowego czy pożegnania się z bliskimi.
Większość obecnych na wieczorze, to – młodzież i dzieci. Oni czytali wiersze i opowiadali o tym, co naprawdę wydarzyło się w kwietniu 1940 roku w Katyniu, Starobielsku, Miednoje i innych miejscach utrzymania polskiej elity wojskowej i inteligencji.
Artystyczną część wieczoru przedstawiono śpiewem i grą na fortepianie. Walery Futymski – który zawsze towarzyszy podobnym imprezom, teraz zagrał utwory Chopina, które odpowiadały nastrojowi zachodu – smutne, pełne powagi i dumy…
Chwilą milczenia uszanowano pamięć 96 ofiar samolotu prezydenckiego, którzy tragicznie zginęli, lecąc na uroczystości do lasu katyńskiego. Konsul Damian Ciarciński, jako przedstawiciel polskiej placówki dyplomatycznej wygłosił krótką mowę na temat „białych stron” Katynia i podziękował organizatorom – organizacji społecznej „Świetlica Polska” na czele z Walerym Istoszynem za dobrą organizację imprezy.

Zdjęcia z wieczoru:

{morfeo 121}

Zdjęcia oraz informację przygotowała Natalia Zajcewa – SP „Kresowiacy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *