Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Nowym biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej został o. Aleksander Jazłowiecki pochodzący z Szarogrodu

Nowym biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej został o. Aleksander Jazłowiecki pochodzący z Szarogrodu

Papież Franciszek mianował o. Aleksandra Jazłowieckiego, byłego kanclerza kijowsko-żytomierskiej diecezji kościoła rzymsko-katolickiego w Ukrainie, biskupem pomocniczym, udzielając mu jako stolicę tytularną Тułany.

Biskup-nominat Aleksander Jazłowiecki urodził się 2 marca 1979 r. w Szarogrodzie na Podolu. Po ukończeniu nauki w Wyższym Seminarium Duchowym w Gródku, 26 czerwca 2004 roku otrzymał święcenia kapłańskie jako prezbiter diecezji kamieniecko-podolskiej. W ciągu dwóch lat o. Aleksander był duszpasterzem w Murafie i służył w seminarium w Gródku, a w 2006 roku rozpoczął studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 2013 roku obronił pracę doktorską z prawa kanonicznego. Po powrocie na Ukrainę, został wicerektorem i ekonomem seminarium w Gródku, a w 2014 roku – rektorem, w 2018 roku mianowany kanclerzem kurii diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Diecezja kijowsko-żytomierska łączy rzymsko-katolickie parafie obwodów kijowskiego, żytomierskiego, czerkaskiego i czernihowskiego. Katedra świętej Zofii znajduje się w Żytomierzu, status współkatedry ma kościół świętego Aleksandra w Kijowie. Od 2017 roku na jej czele stoi biskup Witalij Кrywicki.

Lidia Baranowska, 25 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code