Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Nowa publikacja PWIN o Wołyniu w czasach „pierwszych Sowietów”

Nowa publikacja PWIN o Wołyniu w czasach „pierwszych Sowietów”

Południowo-Wschodni Instytut Naukowy w Przemyślu opublikował nową pracę naukową pod redakcja dr. Stanisława Stępnia.

Książka pod tytułem „WOŁYŃ ZA PIERWSZYCH SOWIETÓW. LOSY LUDNOŚCI POLSKIEJ I POLSKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO zbiór dokumentów  T.I: LATA 1939 – 1941” mieści materiały głównie o terenach Wołynia, w okresie tzw. „pierwszych Sowietów”, czyli od 17 września 1939 do 22 czerwca 1941 r., które są wciąż mało znane w Polsce.

Książka opisuje politykę władz sowieckich, jako zmierzającą do zatarcia wszelkich śladów polskości na zajętych terenach, niszczenie polskich zabytków kultury i prób czyszczenia Wołynia z ludności polskiej przez organizacje wywózek, rozpoczętą w lutym 1940 r.

Zbiór dokumentów  jest oparty na kwerendach w archiwach ukraińskich, przede wszystkim w Równem, ale także w Łucku i Kijowie.

W książce wydrukowano 100 odnalezionych dokumentów. Ta praca naukowa pozwoli na szersze rozpowszechnianie wiedzy o losach Polski i dziedzictwie kulturowym na byłych wschodnich granicach.

Recenzentami książki są prof. dr. Mykola Kuczerepa (Wschodnioeuropejski Narodowy Uniwersytet im. Lesi Ukrainki) oraz prof. dr. Ruslana Dawydiuk (Rówieński Państwowy  Uniwersytet Humanistyczny w Równem).

Publikacja została objęta wsparciem Fundacji Lanckorońskich.

Sergij Porowczuk, 1 lutego 2020 r.

lp

 

1 Comment

  1. WOŁYŃ ZA PIERWSZYCH SOWIETÓW. LOSY LUDNOŚCI POLSKIEJ I POLSKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO. Chciałbym kupić to opracowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code