Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Nietypowe świętowanie 100. rocznicy odzyskania Niepodległości w Lublinie

Nietypowe świętowanie 100. rocznicy odzyskania Niepodległości w Lublinie

Stowarzyszenie HomoFaber działające w Lublinie zaproponowało dość niezwykłe świętowanie Święta Niepodległości, zapraszając na spotkanie tak zwanych „nowych mieszkańców Lublina”, dla których Polska stała domem, gości z innych państw.

Podczas spotkania został prezentowany  film o życiu imigrantów i imigrantek w Lublinie – konkretnych osób, które z różnych powodów wybrały Lublin jako miejsce swojego życia.

Po projekcji wszyscy mieli okazje porozmawiać z bohaterami filmu. Zabrzmiały pytania i odpowiedzi o pobycie w Lublinie, o relacjach międzynarodowych na terenie Polski.

Drugą część spotkania poświęcono prezentacji książki „Polacy Ukraińcy. Mity, plotki i fake news’y”.  Ta książka składa się z 15 tekstów obalających najpopularniejsze i najbardziej krzywdzące mity, stereotypy i plotki pojawiające się w polsko-ukraińskim dialogu. Autorami i autorkami tekstów są wybitni znawcy danych tematów; wśród nich: Iza Chruślińska — publicystka i działaczka na rzecz dialogu, Piotr Tyma — prezes Związku Ukraińców w Polsce, Adam Balcer — wykładowca Studium Europy Wschodniej UW, Irena Dawid-Olczyk — współzałożycielka Fundacji przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu La Strada, Witold Horowski — Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu czy dr Mariusz Zajączkowski — historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz w IPN w Lublinie.

Pod koniec spotkania każdy chętny mógł otrzymać egzemplarz książki dla siebie.

Daria Yakymenko, Lublin, 13 listopada 2018 r.

lp

oznor

dav

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code