Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Nie jesteś sam – wolontariusze, opiekujący się seniorami polskiego pochodzenia, wzięli udział w szkoleniach z udziałem fachowców medyków

Nie jesteś sam – wolontariusze, opiekujący się seniorami polskiego pochodzenia, wzięli udział w szkoleniach z udziałem fachowców medyków

Pod koniec listopada w Winnicy odbyła się kolejna część szkoleń dla wolontariuszy, współpracujących z seniorami polskiego pochodzenia, mieszkającymi w północnej części Wschodniego Podola.

Warsztaty odbyły się po zakończeniu aktywnej części projektu, kiedy w kilkunastu miejscowościach, przeważnie na obszarach wiejskich, każdy z seniorów skorzystał z różnych form pomocy – od odwiedzin lekarza i zamówienia leków i okularów do paczki z żywnością lub środkami czystości.

Ciekawostką dla wolontariuszy był udział w szkoleniach w roli trenera pana Aleksandra, studenta 5 roku studiów na Uniwersytecie Medycznym im. Pirogowa w Winnicy. Aleksander udzielił rad jak postępować z osobą nieprzytomną nie zależnie, czy to senior, czy człowiekiem w młodym wieku. Opowiedział, jak oceniać czy osoba oddycha czy nie, o potrzebie natychmiastowego zawiadomienia pogotowia ratunkowego i współdziałaniu z nimi, póki przyjedzie karetka pogotowia.

Każdy z obecnych na Sali wolontariuszy opowiedział, jak przebiegała jego współpraca z seniorami w okresie od sierpnia do końca listopada. Większość z osób starszych to ludzie bardzo biedni, potrzebujący podstawowych form pomocy, często przywiązani do łóżka i do drogich leków. Dla wszystkich wolontariuszy podobne doświadczenie okazało się bardzo przydatne.

W trakcie warsztatów swoim doświadczeniem w zakresie opieki nad wolontariuszami podzielił się także Łukasz Salwarowski, prezes polskiego Stowarzyszenia MANKO, które przedstawił szereg ciekawych pomysłów na opiekę nad seniorami w Polsce.

Projekt „Nie jesteś sam – program wsparcia polskich seniorów na Ukrainie jest odpowiedzią na pogarszającą się sytuację seniorów, których zdrowie i życie w trakcie pandemii koronawirusa jest szczególnie zagrożone oraz na potrzebę edukacji młodzieży w umiejętności zarządzania zasobami ludzkimi i udzielania pomocy innym.

Redakcja, 1 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code