Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Natchnienie czerpane z modlitwy Papieża

Natchnienie czerpane z modlitwy Papieża

Źródło - ye.ua

W konkursie na najlepszy projekt pomnika „Niebiańskiej sotni” w Chmielnickim zwyciężył projekt, zainspirowany modlitwą Papieża Franciszka, po której wrony i mewy zaatakowały „gołębie pokoju” nad Pałacem Apostolskim w Watykanie, autorstwa młodego architekta Romana Ałbuła.

29 października 17 z 21 członków jury na sali Chmielnickiej Dziecięcej Szkoły Sztuki oddało swoje głosy za „Modlitwę „Niebiańskiej sotni”. Oprócz projektu Ałbuła w konkursie uczestniczyło dziewięć innych prac, siedem z nich trafiło do finału. Nowa rzeźba ma stanąć w miejscu pomnika Dmytra Zatońskiego (działacza partii komunistycznej) na ulicy Sobornej 57, przy obwodowym ośrodku Federacji Związkowców.

Nowy pomnik zadedykowany bohaterom Majdanu ma symbolizować moment ataku wron i mew na gołębie, których wypuścił w powietrze Papież Franciszek. Dobro zawsze przezwycięży zło. Gołąb wznosi się w powietrze a wrona spada w otchłań. Rozstrzelani synowie i córki, ojcowie i matki na zawsze zostaną bohaterami, bohaterowie nie umierają. Na skrzydłach symbolu pokoju wznoszą się oni do gwiazd. W rzeźbie zostało to utrwalone poprzez reliefy na skrzydłach gołębia. Obnażona figura z drugiej strony pomnika, która płynie ku niebu to – niewinna i czysta dusza. Ogólny kształt bryły pomnika przedstawia świecę, ogień, który jest w stanie podołać ciemność, ogień który zapłonął w sercach milionów… Życie człowieka jest podobne do płomienia świecy – jeden nieostrożny ruch i zgaśnie na zawsze. Ale z iskry rodzi się ognisko, ognisko sumienia, honoru i sprawiedliwości. To ognisko będzie wrzało, póki w naszych sercach będzie żyła pamięć o bohaterach, którzy poświęcili swoje życie w walce z niesprawiedliwością reżimu Janukowicza – tak sekretarz konkursu o najlepszy projekt pomnika „Niebiańskiej sotni” Zachar Pyłypczuk tłumaczył wybór zwycięzcy.

Pomnik komunisty Zatońskiego, w którego miejscu stanie pomnik „Niebiańskiej sotni”, zdołał utrzymać się w Chmielnickim zaledwie przez 5 lat (jego odsłonięcie odbyło się w 2009 roku). Został on zniszczony przez aktywistów społecznych dawnego Płoskirowa tuż po wydarzeniach na Majdanie.

Franciszek Miciński, 30.10.14 r.

GK

 

 

 

Zniszczony pomnik Zatońskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code