Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Narodowe czytanie „Balladyny” w Stowarzyszeniu Kultury Polskiej im. Karpińskiego w d. Stanisławowie

Narodowe czytanie „Balladyny” w Stowarzyszeniu Kultury Polskiej im. Karpińskiego w d. Stanisławowie

W niedzielę 6 września, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, nie bacząc na przedłużającą się kwarantannę lecz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, sympatycy literatury polskiej zebrali się  po mszy św. w Parafialnym Domu Polskim ażeby wziąć udział w zorganizowanej przez Towarzystwo Kultury Polskiej im. F. Karpińskiego 9. edycji Narodowego Czytania – dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”.

Na wstępie odczytano list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W celu zrozumienia przesłania i ducha epoki autora utworu, zebrani obejrzeli krótki filmik o życiu i twórczości pisarza.

Prowadzącymi czytania „Balladyny” były: znana literaturoznawca docent dr Olga Ciwkacz oraz Alicja Rogowska – nauczycielka klas początkowych, skierowana do pracy w Stanisławowie przez ORPEG.

Niewiele zgłosiło się do czytania, widocznie przez niepewność i tremę. Najodważniejszymi okazały się nasze panie-seniorki, czytanie dla których jest pasją, zaszczepioną z lat młodości. Niemniej jednak, z wielkim zainteresowaniem odsłuchano  wstępu do czytania fragmentów dramatu przez panią Alicję  Rogowską oraz obszernego, obfitującego w mało znane fakty i ciekawostki z życia Juliusza Słowackiego wykładu, wygłoszonego przez panią dr Olgę Ciwkacz. Potem widowni zaprezentowano filmik „Słowacki vs. Mickiewicz, czyli o konflikcie, który istniał tylko w jednej głowie”.

Na zakończenie podziękowano wszystkim za obecność, zachęcono do czytania literatury polskiej i uczestniczenia w 10. akcji Narodowego Czytania w przyszłym roku. W trakcie skromnego poczęstunku ze słodką  niespodzianką zebrani nadal dyskutowali na temat spotkania.

Szczególne wyrazy wdzięczności za pomoc w realizacji wydarzenia należą się Irenie Matwiejewej, Sergiuszowi Sinicynowi, Włodzimierzowi Sendeckiemu.

Przedsięwzięcie zorganizowano we własnym zakresie  ze środków Towarzystwa.

Wanda Ridasz, 12 września 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code