Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Najsilniejsze paszporty świata 2020. Polska na 5 miejscu, Ukraina na 30

Najsilniejsze paszporty świata 2020. Polska na 5 miejscu, Ukraina na 30

Indeks wizowy 2020 wyłonił najsilniejsze paszporty świata. Serwis „Passport Index” opublikował ranking „najsilniejszych” paszportów na świecie.

Ranking ten aktualizowany jest w czasie rzeczywistym ze względu na liczne zmiany i wprowadzane obostrzenia.

Niemcy mogą bez wizy lub z wizą otrzymaną na lotnisku docelowym wjechać do 134 krajów świata. To najsilniejszy paszport świata – wynika z najnowszego rankingu Passport Index. Polska znalazła się na 5. miejscu razem z Belgią, Litwą, Węgrami, Japonią oraz Koreą Południową. Posiadacze polskiego paszportu mogą bez problemu wjechać do 130 krajów. Polski paszport pozwala na odwiedzenie 94 krajów bez wizy. Z kolei w 36 krajach otrzymuj wizę „on arrival” (po przylocie na lotnisko). Specjalnej naklejki w dokumencie potrzebne, żeby wjechać do 68 krajów.

Na drugim miejscu znalazły się paszporty: szwedzki, fiński i hiszpański (133 kraje). Podium zamykają zaś Dania, Norwegia, Szwajcaria i Nowa Zelandia (132 kraje).

Kraje europejskie dominują w czołówce rankingu, ponieważ większość z nich pozwala na swobodne przemieszczanie się po strefie Schengen.

Na uwagę zasługuje słaba siła paszportu amerykańskiego (19. miejsce). Obywatele USA mogą bez wizy wjechać do 62 krajów. W kolejnych 41 otrzymają wizy na miejscu. Natomiast wizyty w aż 95 krajach wymagają wizy. Ukraina w tym rankingu znalazła się na 30 miejscu. Na końcu rankingu znalazły się natomiast Afganistan i Irak. Obywatele tych krajów mogą podróżować bez problemów do zaledwie 30 krajów.
Na pozycję w rankingu wpływają głównie kwestie wymagań wizowych i elektronicznych zezwoleń na podróż.

Walentyna Jusupowa za:TVN, 13 marca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code