Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Najlepiej współpraca polsko-ukraińska układa się na szczeblu samorządowym

Najlepiej współpraca polsko-ukraińska układa się na szczeblu samorządowym

Anatolij Kusznir i Bogusław Kmieć po podpisaniu porozumienia pomiędzy Sędziszowem a ŻmerynkąW połowie czerwca do Żmerynki (obw. winnicki) zawitała siedmioosobowa delegacja z miasta partnerskiego Sędziszów Małopolski.

W ramach pierwszego dnia pobytu na Podolu Polacy zwiedzili Żmerynkę, zobaczyli jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych na całej Ukrainie, znak, upamiętniający Jana Brzechwę, postawiony w centrum miasta (małą ojczyzną wybitnego polskiego poety była właśnie Żmerynka) i uczestniczyli w spotkaniu w żmeryńskim Magistracie z udziałem burmistrza Żmerynki Anatolija Kusznira.

Bogusław Kmieć, burmistrz Sędziszowa Małopolskiego w obecności mediów i przedstawicieli społeczności Żmerynki podpisał porozumienie z władzami miasta partnerskiego o współpracy w ramach realizacji wspólnych projektów, dofinansowanych z funduszy unijnych w dziedzinie kultury oraz sportu. Następnie burmistrzowie miast partnerskich odpowiadali na pytania dziennikarzy, dotyczące szczegółów porozumienia, funkcjonowania mieszkańców miasta w realiach Unii Europejskiej i członkostwa Polski w NATO a także o projektach unijnych, realizowanych w Sędziszowie. Anatolij Kusznir i Bogusław Kmieć chętnie udzielali odpowiedzi, czasami korzystając z pomocy wicestarosty powiatu ropczycko-sędziszowskiego Doroty Sędlak oraz historyka, deputowanego do sejmiku wojewódzkiego Jacka Magdonia.  Słowo powitalne do gości skierowała także prezes Żmeryńskiego Związku Polaków Tetiana Sołowjowa.

W drugiej połowie dnia goście z Małopolski zobaczyli Winnicę i słynną fontannę przy fabryce cukierek „Roszen” a także porozmawiali w nieoficjalnej atmosferze o współpracy, klimacie inwestycyjnym na Ukrainie i innych sprawach.

16 kwietnia delegacja z Sędziszowa spotkała się z wychowankami żmeryńskiego przedszkola Nr 4 oraz szkoły-gimnazjum, gdzie fakultatywnie uczy się języka polskiego. Żmeryńska młodzież chętnie recytowała polskie wiersze i śpiewała piosenki w języku polskim. Następnie Polacy odwiedzili Brahiłów i mogiłę żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 roku, którzy zginęli w walce z bolszewikiem.

Po Mszy w kościele pw. Świętego Aleksandra zadowoleni z wizyty sędziszowanie (warto zaznaczyć, że burmistrz Bogusław Kmieć po raz pierwszy odwiedził Ukrainę), pełni wrażeń i nowych znajomości wyruszyli z powrotem do Polski.

Słowo Polskie, 16.06.16 r.