Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Najbardziej tłusty czwartek w roku

Najbardziej tłusty czwartek w roku

W tradycji polskiej to zawsze ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Wielkanoc to święto ruchome, dlatego Tłusty Czwartek nie wypada co roku w ten sam dzień. Święto symbolizuje pożegnanie karnawału. W 2017 roku ostatni czwartek przed wielkim postem wypada 23 lutego.

Tłusty czwartek jako pierwsi zaczęli obchodzić starożytni Rzymianie. Świętowali oni w ten sposób koniec zimy i wyrażali radość z powodu nadchodzącej wiosny.

Jak sama nazwa święta wskazuje jest to dzień w którym można najeść się do pełna.  Najlepiej potrawami o wysokiej zawartości tłuszczu. Symbolem Tłustego Czwartku są pączki. Nie każdy jednak wie, że dawniej jedzono je w wersji pikantnej. Na początku pączki pieczono z ciasta chlebowego. Nadzienie natomiast stanowił boczek lub inne tłuste mięsa. Słodka wersja pączków pojawiła się dopiero w XVI wieku.

Teraz mamy wybór wręcz ogromny! Pączki z nadzieniem różanym, czekoladowym, śliwkowym, z posypką z migdałów lub cukru pudru… W tłusty czwartek, równie chętnie co pączki, jemy faworki, sezamki, racuchy.

Według jednego z ludowych przesądów, ktoś, kto w tłusty czwartek nie zje żadnego pączka, nie będzie mógł w przyszłości liczyć na łut szczęścia. Najbardziej znane powiedzenie (staropolskie): „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Idealny pączek powinien być pulchny, ale lekko zapadnięty w środku, co świadczy o tym, że ciasto ma dobrą konsystencję. Pączki powinny też mieć jasną obwódkę wokół, dzięki czemu poznamy, że tłuszcz na którym były smażone był świeży.

Zajadanie słodkości ma oczywiście swoje ciemnie strony – zwłaszcza dla kobiet. Jeden pączek, w zależności od nadzienia, to nawet 400 kalorii. Biorąc pod uwagę, że przeciętny Polak zjada w Tłusty Czwartek 2,5 pączka.

Postarajcie się sami przygotować słodkości na Tłusty Czwartek!

Nawet smażone na oleju zrobione przez Ciebie będą zdrowsze niż te ze sklepu.

Ku uciesze łasuchów święto pączka przetrwało do dzisiaj, a sam pączek w dniu swojego święta króluje na naszych stołach pośród innych słodkości.

A więc smacznego, aby Wam się wiodło!

Maria Kucza, 23.02.17 r.