Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Na zamku w Międzybożu odbyło się otwarcie wystawy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce

Na zamku w Międzybożu odbyło się otwarcie wystawy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce

Na terenie Państwowego Rezerwatu “Międzybóż” zorganizowano wystawę historyczną z okazji 230. rocznicy przybycia na Podole polskiego bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki oraz 275. rocznicy jego urodzin.

Organizacja tej wystawy ma szczególny wymiar. Właśnie w Międzybożu pod koniec 1790 roku gen. Kościuszko rozpoczął służbę wojskową na Podolu, tutaj założył swoją kwaterę główną, i to tutaj rozegrała się fascynująca historia jego żarliwej miłości do młodej miejscowej szlachcianki Tekli Żurowskiej.

Wystawa przedstawia postać Naczelnika na portretach, w książkach dawnych i współczesnych, na banknotach Rzeczypospolitej. Dzieci i dorosłych fascynuje wyjątkowa lalka portretowa, która w najdrobniejszych szczegółach przedstawia Kościuszka w mundurze, z miniaturowym amerykańskim Orderem Cincinnati i polskim Orderem Virtuti Militari. Konsulat Generalny RP w Winnicy przekazał do Państwowego Rezerwatu “Międzybóż” dużą ekspozycję dotyczącą historii Orderu Virtuti Militari, którego jednym z pierwszych rycerzy jest Tadeusz Kościuszko.

Zwiedzający wystawę mają okazję poczuć ducha XVIII wieku w brzmieniu poloneza „Patrz, Kościuszko, na nas z nieba…” i zrobić zdjęcie w starym fotelu, podobnym do obozowego krzesła Naczelnika.

W witrynach znajdują się prawdziwe kule z karabinów i guziki z mundurów wojskowych, które archeolodzy rezerwatu “Międzybóż” znaleźli na polu bitwy pod Zieleńcami. To właśnie po tej bitwie król Stanisław August Poniatowski wprowadził Order Virtuti Militari, najwyższe odznaczenie wojskowe Polski.

W dniu 275. urodzin Tadeusza Kościuszki, 4 lutego 2021 r., odbyła się internetowa prezentacja wystawy w Międzybożu dla użytkowników Facebooka.

Igor Zapadenko, kurator wystawy, 4 lutego 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code